Пълнолуние в покрайнините на Мексико. Група жени, облечени като монахини, са наобиколили голям огън и благодарят на луната, животните и растенията. По време на ритуала вдишват силно дима от запален джойнт и издишат обратно в пламъците.

Снимка: Reuters

Въпреки монашеските дрехи, тези жени не принадлежат към нито една религия. Те са част от международната група „Сестрите от долината“, която разпространява „евангелието“ за лекуващите сили на канабиса от 2014 г. насам.

Снимка: Reuters

В Съединените щати, където марихуаната е легализирана само в някои щати, подобни бизнеси за продажба на масло от канабис и тинктури, носят над 500 000 долара годишно.

Снимка: Reuters

В Мексико обаче ситуацията е друга. В държавата, която е раздирана от нарко войни, а християнството е дълбоко вкоренено в обществото, образът на монахиня с джойнт е повече символ на бунтарство, казват жените.

Снимка: Reuters

„Ганджа монахините“ често публикуват информация и снимки в социалните мрежи, най-вече в Инстаграм, какви грижи полагат за своите растения канабис. Те организират работилници и събития, в чийто център винаги е марихуаната. Техният бизнес носи на жените едва около 10 000 долара годишно.

Снимка: Reuters

 

Макар да са изключително популярни онлайн, „ганджа монахините“ на Мексико се стараят да не издават прекалено много информация за работата си. Притесняват се, че полицията или местните гангстери може да им навреди, тъй като марихуаната е в „сивата зона“ на законодателството в Мексико.

Снимка: Reuters

„Ние искаме да изкопчим марихуаната от ръцете на нарко картелите“, казва пред Ройтерс „сестра Бернадет“, като това не е истинското ѝ име. Тя работи като хомеопат и често предписва канабис на своите пациенти с рак, болки в ставите и безсъние.

Снимка: Reuters

Под насоките на Алехли Паз – химик иизследовател на марихуаната – сестрите отглеждат скромна реколта. Те садят растението в стари кофи от боя или скрито в близост до порутени сгради. След като достигнат зрялост, растенията внимателно се местят в частните градини на „ганджа монахините“, където се сушат.

Снимка: Reuters

Макар да носят религиозно изглеждащи дрехи, монахите често не са одобрявани от семействата си. Основателката на клона в Мексико „сестра Камила“ казва, че е напуснала дома си още на 16 години главно заради стриктно религиозната си майка, която не одобрявала нейния интерес към марихуаната.

Снимка: Reuters

Групата често посещава законотворците в Мексико Сити с молби да легализират марихуаната. Жените са категорични – това драстично би помогнало в борбата с наркотиците в страната. И казват – време е да спрем тази глупост и използването на канабис да се върне към корените си като метод за лечение.