„Добре дошли в ада” – така антиглобалисти започнаха маратона на протестите докато самолетите със световните лидери се приземяваха на летището в Хамбург.

Градът на Ханзата (съюз на търговски гилдии от Северна Европа в периода между XII и XVII век) тези дни ще е арена на сблъсъци на глобални позиции: на масата ще воюват лидерите на най-развитите икономики в света, а на улицата ще протестират недоволните от политиките им.

В дните на срещата Хамбург ще е най-охраняваната зона в Европа. 

Участниците – 20  световни лидери, 6000 делегати и личен персонал по сигурността. 

За реда следят 20 000 полицаи, командировани от цяла Германия, а 3000 журналисти отразяват събитията.

Хамбург – градът, в който правят сделки със света, ценят всеки цент и знаят как да го харчат

Снимка: iStock
 

Германският град отдавна е отвоювал прозвището си „врата към света” и е един от центровете на световната търговия. Хамбург е пълен антипод на политиката на протекционизъм .

Пристанището е една от най-важните търговски зони в Европа. Тази година по показатели вече има малка преднина пред другите ключови портове Ротердам, Антверпен и Бремен. За първата четвърт на 2017 г. общият оборот на стоки на пристанището в Хамбург е 35,4 тона, като най-голям дял заема стокообменът с Китай.

Хамбург е и градът на богатите, където се брои всеки цент. За свой дом са го избрали 42 хил. милионери, като 863 от тях са мултимилионери, както и 18 милиардери.

Снимка: Reuters

Но Хамбург е и градът-средище на най-изявените леви алтернативни групи и антиглобалисти, които имат добра мрежа в цяла Европа. Затова властите са готови за сблъсъци и за големи протести с до 100 хил. демонстранти.

Не на последно място, Хамбург е и градът на медиите. В него са редакциите на едни от най-големите и влиятелни германски печатни и електронни медии.  

Темите на срещата

Още в първия ден на срещата основните теми на масата между лидерите на 19-те най-развити икономики и ЕС ще бъдат климатът и свободната търговия. Американският президент Доналд Тръмп може да попадне в изолация и по двете теми. Домакинът Ангела Меркел заяви, че ще защитава германските, но и европейските интереси.  Очакванията са, че на финала държавите ще се обединят в обща декларация за изпълнение на поетите ангажименти по Парижкото споразумение и намаляване на емисиите на парниковите газове, дори и без съгласието на Тръмп.

Снимка: Reuters

Повечето участници в срещата, включително Русия, подкрепят общи принципи за свободна търговия, но според изявление в „Туитър” Тръмп ще защитава друга позиция: „ Съединените щати направиха едни от най-лошите търговски сделки в световната история. Защо трябва да продължаваме тези сделки с държави, които не ни помагат?”

Теми на разговорите ще бъдат още борбата с бедността, миграцията от Африка и възможно сътрудничество , човешките права, борбата с тероризма, дигиталната ера, конфликтите в Близкия Изток, Украйна и отношенията със Северна Корея.

Снимка: Reuters

В навечерието на срещата от „Оксфам” отново напомниха, че само осем мъже в света притежават богатство колкото половината население на Земята. „От съществена важност е, че Г-20 включва в дневния си ред темата за намаляване на неравенството”, коментира Стив Прайс Томас от неправителствената организация.

Срещите на „четири очи”

Лидерите ще седнат на една маса по световни теми, но ще имат двустранни срещи по национални интереси. Още в  навечерието американският президент разговаря с домакина – германския канцлер Ангела Меркел.

На фона на обтегнатите отношения между Берлин и Анкара, Реджеп Ердоган няма да може да приветства подобаващо своите привърженици и да произнася речи във федералната република, но се срещна с германския канцлер.

В Хамбург за първи път на „неутрална” територия ще разговарят Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин, докато в САЩ продължава скандала за намеса на Русия в предизборната кампания на Тръмп.

Путин ще се види насаме и с френския президент Еманюел Макрон, за да говорят за европейските санкции към Русия и Украйнската криза.

След като Северна Корея изстреля междуконтинентална балистична ракета към Япония, а Южна Корея и САЩ отговориха подобно на провокацията, лидерите на САЩ, Русия, Китай и Южна Корея също имат своя обща тема за дебат.

Две денонощия 20 топ политици с различни позиции ще преговарят на масата. Всички заедно представляват две трети от населението на Земята. В света, който всеки поотделно търси ново място за позициониране, световните лидери се очаква да покажат какво може да ги обедини и на каква цена.

Г-20 е основава през 1999 г. като неформален форум за съвместно сътрудничество по глобални икономически теми. Заради финансовата криза от 2008 г. клубът на богатите държави и ЕС се среща всяка година.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement