Твърдолинейните френски синдикалисти планират днес за първи път да демонстрират силата си срещу плановете на президента Еманюел Макрон за по-гъвкаво трудово законодателство.
Вторият по големина френски синдикат - Общата конфедерация на труда призова членовете си към еднодневна стачка и планира протести в цялата страна.
Държавната жп компания Ес Ен Се Еф (SNCF) съобщи, че очаква да се движат едва половината или най-много две трети от регионалните влакове (RER) в предградията на Париж. Влаковете на дълги разстояния и столичното метро се очаква да работят нормално.
Премиерът Едуар Филип представи на 31 август подробности от планираната трудова реформа, които разочароваха профсъюзите, но бяха посрещнати благосклонно от организацията на работодателите МЕДЕФ (MEDEF).
Реформите, които според Макрон са необходими, за да получи бизнесът по-гъвкави условия и увереност и да създаде работни места, позволяват повече от условията на труд да бъдат договаряни на ниво отделни компании вместо за целите сектори. Предвижда се също най-малките компании да преговарят пряко със служителите си или с избрани от тях представители вместо със синдикатите. Новото законодателство се очаква да бъде прието на 22 септември.
Генералният секретар на Общата конфедерация на труда Филип Мартинес определи реформите като "социален преврат", но в полза на Макрон е разцеплението сред трите водещи френски синдиката по този въпрос, допълва Ройтерс.
Френските правителства от десетилетия се опитват да реформират трудовия кодекс, обхващащ 3000 страници, но в крайна сметка плановете им се разводняват под натиска на улични протести.
Най-големият синдикат - умереният Френска демократична конфедерация на труда (CFDT), определи законопроектите на Макрон като "дълбоко разочарование", но заяви, че няма да се присъедини към протестите на Общата конфедерация на труда. Подобна е и позицията на по-малкия профсъюз "Форс увиер".