Франция ни подкрепя за Шенген, ние подкрепяме реформата на трудовия пазар – това е краткото обобщение на разговора между президента Румен Радев и френския му колега Еманюел Макрон, който е на държавно посещение у нас.
„Благодаря, че България е сред първите дестинации във външнополитическата програма на френския президент. Приемам това като качествен ръст в нашите взаимоотношения”, заяви Радев на пресконференция след официалните разговори.
„От 10 години не е идвал президент. Много е. Желанието ни е връзката ни да стане по-жива”, написа в „Туитър” на български пък Макрон.
От 10 години не е идвал президент. Много е. Желанието ни е връзката ни да стане по-жива. @PresidentOfBg
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) August 25, 2017
Темите на разговорите между двамата бяха свързани с предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС, подготовката на България за влизане в Шенгенската зона, евроинтеграцията на Западните Балкани, както и плановете на Макрон за реформи в ЕС, най-вече относно директивата за командированите работници.
„Франция е сред нашите основни търговски партньори. Двустранният стокообмен се увеличава постоянно и достига 1,9 млрд. евро. Има още потенциал и затова е добре връзките да продължат”, посочи Радев.
С колегата си Макрон те са разговаряли и за модернизацията на въоръжените сили и превъоръжаването на армията ни. „Налице е потенциал това сътрудничество да продължава в областта на военноморските сили и сухопътните войски“, каза още Радев.
Франция участва в конкурса за превъоръжаване на бойния флот с два многофункционални модулни патрулни кораба на стойност до 820 млн. лв. Компаниите които участват в търга са седем и трябва да има развитие по проекта до месец.
Радев изрази уверение, че Франция ще подкрепи усилията за присъединяване в Шенген, както и в организацията за икономическо сътрудничество и в предверието на еврозоната.
„Овладяването на миграцията и намаляването на риска от терористични атаки изискват обща европейска политика и задълбочено сътрудничество във всички сфери, засилена охрана на външните граници и борба с нелегалния трафик, засилена политика на връщане и реформа на общата европейска система за убежище”, посочи той.
Президентът поиска и България да участва активно при взимането на решения за Фонда за европейската отбрана който ще разпределя инвестициите в общата отбрана именно по време на нашето председателство на ЕС. Целта е в него да участват български компании и научни институти със своите проекти.
Радев заяви, че е споделил нашите очаквания пред френския си колега и е получил потвърждение на за по-голяма солидарност към страните на първа линия. „Сигурността на европейските граждани започва от сигурността нашата граница”, подчерта Радев.
Президентът посочи още, че е страната ни ще очаква и експертна френска подкрепа за подготовката и провеждането на председателството на ЕС догодина.
Друг важен акцент в разговорите им е била европейската перспектива за западните Балкани. „Ако не представим европейска перспектива за Западните Балкани, те рано или късно ще представят балканска перспектива за Европа” подчерта българският президент.
Относно плановете за ревизия на директивата за командированите работници Радев посочи, че България е против измамите със социални осигуровки и заобикалянето на правилата. Затова трябва да има засилено сътрудничество на социалните служби и по-силен контрол.
„Споделяме необходимостта от нормативни промени, които да запазват правата на работниците, да подобряват условията на труд и да водят до по-висок жизнен стандарт, но въпросът за социалните права, не се изчерпва само с проблема за директивата за командироване на работници, налице са и други проблеми като данъчен дъмпинг, корпоративен дъмпинг, както е налице и неколкократно по-ниско заплащане на работниците от новите страни членки в клонове на предприятия, банки и търговски вериги в сравнение със заплащането на техните колеги от старите страни членки за същото количество и качество на труда”, заяви българският президент.
Макрон от своя страна посочи, че работим заедно, можем да постигнем напредък и да вървим към една Европа, която закриля гражданите по-добре.
Имаме съвпадение на мненията по три основни теми, подчерта той. Една от тях е реформата за директивата на командироване на работници в ЕС. Целта на тази директива е нашите граждани да имат по-високо ниво на живот.
Темата за миграцията трябва да се разгледа в две отношения – предстои преразглеждане на европейската регламентация, на първо място, а на второ – това е въпросът за присъединяването на България към Шенгенското пространство, е мнението на Макрон.
„България е изпълнила всички правила. Моето желание е България да участва във всички разговори за Шенген. Постигнахме пълно съгласие че България трябва да участва във тези инициативи”, посочи той.
„Намираме се на това хубаво място – на по-малко от 2 часа от Крим и в близост на Турция. Разбираме на какво място се намираме – на действителните залози. Това показва колко важни са връзките на нашите две страни”, каза още Макрон.
В изказването си френският президент взе и остро отношение по позицията на Полша отново промяната на директивата за командированите работници.
„Полша днес не е страната, която очертава посоката, по която се развива Европа и която придава смисъл на този проект”, заяви Макрон.
„Полша, обратно, е страна която върви срещу европейските интереси (…)
Европа е пространство, което се създаде въз основа на ценности, а Полша го нарушава. С изявлението, което направи премиерът на Полша, се допусна нова грешка в стратегията на Полша. Полша изостава от Европа. Съжалявам за тази позиция. Мисля, че полският народ заслужава много повече“, подчерта Макрон.
Полша заяви, че няма да подкрепи желанието на Франция за ревизия на тази директива, тъй като това е в интерес на полските работници.
„Аз не мисля, че позицията на министър-председателя на Полша по някакъв начин може да постави в опасност осъществяването на този проект. Реформата на директивата ще се постигне с квалифицирано мнозинство. Разговорите с президента Радев ми носят много доверие в тази насока. Не мисля, че мнението на полския министър-председател може да се отрази.
Напротив, това ме убеждава колко е необходимо да помислим за реформата на Европа. Това са хората, които се опитват да разрушат ценностите на ЕС. Това ме убеждава още повече колко сила има в моя проект и възможност той да бъде защитен”, каза още Макрон.