11 бивши или действащи френски епископи са обвинени в сексуално насилие. Сред тях е бившият епископ на Бордо, който призна, че е нападнал 14-годишно момиче преди 35 години, съобщи висш църковен орган, цитиран от France 24. 

"Преди 35 години, когато бях енорийски свещеник, се държах по непристоен начин с момиче на 14 години. Поведението ми неминуемо е довело до тежки и трайни последици за този човек", се казва в изявлението Жан-Пиер Рикар, дългогодишен епископ на Бордо.

Жан-Пиер Рикар
Снимка: Reuters

Рикар, който през 2016 г. бе произведен в кардинал от папа Франциск, заяви че ще се оттегли от своите функции.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Общо 11 епископи или бивши епископи в момента са обект на разследвания за злоупотреби, заяви на пресконференция Ерик дьо Мулен-Бофор, ръководител на Френската епископска конференция, цитиран от "Ройтерс". 

Всички обвиняеми ще бъдат подложени или на съдебно преследване, или на църковни дисциплинарни процедури, допълни той. 

Това са най-новите разкрития, които засягат Римокатолическата църква. През последните 20 години тя бе разтърсена от нарушения на сексуални злоупотреби по целия свят, често свързани с деца.

Миналата година във Франция независимо разследване заяви, че френски духовници са извършили сексуални посегателства върху над 200 000 деца през последните 70 години. Авторите му заявиха, че Католическата църква си е затваряла очите твърде дълго.