Френският национален институт за демографски изследвания (INED) предупреди, че селективните аборти на женски зародиши се разпространяват в Европа и правителствата на Албания, Косово, Черна гора и Македония, където се практикува пренаталната селекция, трябва да реагират, предаде БТА, цитирайки МИА.

В проучването "Маскулиназация на ражданията в Източна Европа" е подчертано, че това явление е характерно не само за Азия, а в последните 20 години, с развитието на технологиите, позволяващи да се определи полът на плода, все по-често се прилага и в европейските страни, особено на Балканите.

Институтът посочва, че в Албания, Косово, Черна гора и западната част на Македония се раждат средно 110 момчета на 100 момичета, докато средното съотношение в световен мащаб е 105 на 100. В семейства, където първите две деца са момичета, раждаемостта на момчета е още по-голяма (световният рекорд тук принадлежи на Армения, където при трето раждане съотношението е 185 момчета на 100 момичета).

Според авторите на изследването това се дължи на традиционните патриархални ценности в тези страни, на намаляването на плодовитостта и напредъка на съвременните технологии в пренаталната медицина.

Демографите са загрижени от слабия интерес на властите и на гражданското общество към този феномен. Въпреки предупрежденията в страните, където са разпространени селективните аборти, не се организират нито кампании срещу това явление, нито мерки за полова равноправност.

Учените смятат, че това дава допълнителни аргументи на противниците на аборта, които могат да ги използват като претекст за ограничаване на легалното прекъсване на бременността.