Френският парламент окончателно прие закона за прозрачността на публичните личности в държавното управление, предаде Франс прес.

Законът бе гласуван на два етапа. Текстът за депутатите бе приет с 324 на 205 гласа, а текстът за другите лица на изборна длъжност бе приет с 291 на 196 гласа.

Законът бе обявен преди пет месеца след скандала с бившия министър на бюджета Жером Каюзак, който призна, че притежавал недекларирана банкова сметка в чужбина.

Ще бъде възможно да се консултират в областните управи имотните декларации на депутатите, кметовете на големи градове, областните съветници и членовете на министерски кабинети, но е забранено да се разкриват публично. Нарушението се наказва с глоба.

Стават задължителни декларациите на интерес, в които ще се посочват дейностите и отношенията на лицата на изборна длъжност, близките им и сътрудниците им, които биха създали конфликт на интереси. Тези документи ще са публични.

Новосъздаденият Висш съвет за прозрачност на публичния живот ще контролира декларациите в началото и края на мандата, за да се установи дали не е имало лично облагодетелстване.

НПО "Трансперънси интернешънъл" приветства закона, който по думите й поставя Франция на най-високото ниво в Европа "на хартия" и призова този закон да се прилага реално.