Френското правителство ще изготви списък с предложения, които да облекчат ограниченията налагани на български и румънски работници за достъп до трудовия пазар, като начин за справяне със ситуацията с нелегално пребиваващите граждани от ромски произход на двете страни.
Решението е било взето на извънредното заседание на френския кабинет снощи, посветено изключително на ситуацията с ромите и политиката на експулсиране и събаряне на нелегалните гета, водена властите във Франция.
Сред предложените мерки фигурират предложения за „улесняване на интегрирането на ромите, посредством осигуряване на работни места, разширяване на обхвата на достъпните професии и облекчаване на ограниченията, които са наложи над ромското население, желаещо да работи” на територията на Франция.
В официално комюнике, френското правителство подчертава, че ще разгледа „след консултации със засегнатите държави (България и Румъния), хипотезата за предсрочна отмяна на временните ограничения за български и румънски граждани, които възпират достъпа на роми до пазара на труда във Франция”.
Международните наблюдатели припомнят, че с решение на френското правителство от 18 януари 2008 г., за български и румънски работници на френския трудов пазар за достъпни 150 различни професии, засягащи строителството, хотелиерството, ресторантския бизнес и др.
Въпреки това до момента работодателите във Франция са задължени да плащат такса във френската служба по имиграцията и интеграцията, за това че наемат работници от тези страни. Сред предложенията на кабинета на Жан-Марк Еро е този данък да бъде напълно премахнат.
Очаква се по-късно днес министър-председателят на Франция да е гост в новинарската емисия на националната телевизия „Франс 2”, където да внесе допълнителна яснота за предложенията, разглеждани от кабинета.
По-рано днес в официално изявление правителството на Румъния приветства намеренията изразени от кабинета на Франция и изрази готовност да съдейства за намиране на решение на ситуацията.
Статистически данни на френския кабинет посочват, че по програмата за доброволно репатриране на нелегално пребиваващи роми от България и Румъния към родните места през 2010 г. са похарчени близо 18 млн. евро.
В свой коментар днес, специализираното електронно издание по европейски въпроси "ЕурАктив" изтъква, че е възможно Франция да постави въпроса за интегрирането на ромите в дневния ред следващата среща на върха на ЕС през октомври.
Вчера генералният секретар на Съвета на Европа Торбьорн Ягланд призова френското правителство да намери "постоянно решение" на проблема с ромите.