Съгласно обявеното през август намерение на френското правителство да разшири списъка от 150 професии, достъпни за българи и румънци на нейна територия, министерствата на вътрешните работи и труда, и социалните въпроси огласиха днес и останалите 141 занаята, които гражданите на двете източноевропейски държави ще могат да извършват законно.

В съвместното комюнике на двете ведомства се изтъква, че новият списък с професии е съставен на основание „обективен критерий, основан на съотношението между търсенето и предлагането на работна ръка във всяка една от засегнатите професионални сфери, и след консултации със социалните партньори и съответните служби към министерството на труда” във Франция.

Мерките, обявени от френските власти на 26 август, са част от опитите на правителството на Жан-Марк Еро да улесни интеграцията на представителите на ромското малцинство с български и румънски паспорти на френска територия.

Международните наблюдатели припомнят, че с решение на френското правителство от 18 януари 2008 г., за български и румънски работници на френския трудов пазар за достъпни 150 различни професии, засягащи строителството, хотелиерството, ресторантския бизнес и др.

Разширяването на списъка с професии отговаря, според френското правителство, на двойна загриженост: „от една страна прогресивно да се подготви почвата за включването на България и Румъния в общностното законодателство, приложимо към всички европейски граждани, което ще се случи най-късно на 31 декември 2013 година”.

От друга страна решението на френския кабинет „представлява улеснение, за интегриране чрез работа, на българските и румънските граждани”.

В разширения списък от професии са включени различни земеделски професии, разделени според категорията труд – в млечната промишленост, винопроизводството, животновъдството (като 6 отделни вида професии според отглежданите животни - свине, зайци, говеда и тн.), риболова и други сфери на хранителната промишленост.

В списъка са включени и висококвалифицирани професии като застраховане, търговия с недвижимо имущество, минно-геоложки изследвания, електротехника и др.

Традиционно емигрантските професии във Франция като „охрана на зелени площи” и „поддръжка на хигиената”, също са включени в списъка.

Решението на френските министерства и пълния списък с професии, можете да видите тук.