Франция и Германия подписаха нов договор за приятелство в западния германски град Аахен навръх 56-ата годишнина от сключването на Елисейския договор.

Документът предвижда по-тясно сътрудничество на двете държави в европейската политика, особено в изграждането на европейския отбранителен съюз, както и общи позиции по политиките на европейския трудов пазар, валутния съюз, климата, сигурността и борбата с тероризма. 

Той е стъпка към създаването на европейска армия, заяви германският канцлер Ангела Меркел. Тя допълни, че това споразумение ще създаде френско-германска обща военна култура.

„Правим това, защото живеем в особени времена. В тези времена има нужда от сплотен, еднозначен, ясен и обърнат към бъдещето отговор. Има нужда от ново формулиране на нашите отговорностите в ЕС, отговорността на Германия и Франция в този Европейски съюз”, посочи Меркел.

Меркел каза още, че документът е необходим заради нарастващия популизъм и национализъм. В речта си след подписването германският канцлер заяви, че Франция и Германия търсят по-тясна политическа, икономическа и военна интеграция и че трябва да работят „за съвместна военна индустрия”.

Снимка: EPA

Френският президент Еманюел Макрон от своя страна заяви, че тези, които разпространят лъжи за сделката, стават съучастници на престъпленията от миналото.

„Тези, които разпространяват лъжи, нараняват тези хора, които се опитват да защитават, повтаряйки историята”, каза Макрон.

Снимка: EPA

Припомняме, новият френско-германски договор за приятелство беше критикуван с мотива, че отива твърде далеч, че няма достатъчно потенциал и е по-скоро символична инициатива на двама отслабени лидери.

Документът от 16 страници предвижда общи позиции, както в международната политика, така и за изграждането на европейска армия, по проблемите на европейския трудов пазар, реформата в еврозоната, опазването на климата, сигурността и борбата с тероризма.

Така двете страни се обвързват за годишни междуправителствени срещи, наред с редовните срещи, в които участват по 50 депутати от всяка страна.