Никъде в Амазония унищожаването на джунглата не е по-шокиращо, отколкото в Акри. През последните 20 години - от 1999 до 2019 г., държавата, която граничи с Боливия и Перу, е управлявана от Работническата партия на Лула да Силва – президентът, който се завръща на власт след изборите в края на октомври тази година.
През този период почти 50% от площта на Акри е поставена под закрила. Щатът става известен по света като модел за опазване на тропическите гори, смята се и за лаборатория за нови концепции за опазване на климата. През последните години обаче пейзажът там драстично се променя – все повече дървета се унищожават, за да се гарантира разцвета на фермерския живот.
На последните президентски избори в Бразилия над 70% от жителите на Акри гласуват за Жаир Болсонаро, който е определян като един от основните виновници за икономическите намеси в девствените гори на джунглата. Сега фермерите могат да използват времето до встъпването в длъжност на новия (стар) президент Лула да Силва (на 1 януари 2023 г.), за да унищожат колкото се може повече растителност.
Междувременно изсичанията драстично се увеличават. През септември 2022 г. те са са с 50% повече от същия период на миналата година. Сега в Бразилия са унищожени 1455 квадратни километра тропически гори, показва проучване на Observatorio do Clima – организация за опазване на климата.
По време на управлението на Болсонаро - от 2019 г. досега, в района на Амазония загиват два милиарда дървета, 3,8 милиона маймуни и почти 90 милиона птици. През 2021 г. само в Акри са унищожени 13 038 квадратни километра девствена гора - почти два пъти повече от 2018 г., когато Болсонаро е избран за президент.
В разгара на сухия сезон през септември гъст облак дим се издига над Риу Бранку – столицата на щата. Цветовете в небето са от сиво до жълто, а жителите трудно дишат, разказва "Шпигел" в свой репортаж.
Картбланш на дървосекачите и подпалвачите
„Преди новият президент да встъпи в длъжност, фермерите бързо разчистват колкото се може повече от джунглата", казва Мигел Скарчело, генерален секретар на организацията за защита на околната среда SOS Amazoni пред германското издание.
Еколозите наблюдават безпомощно как мафия от дървосекачи, животновъди и производители на соя се възползват от политическия преход.
Бразилският вестник "О Глобо" разкрива, че няколко дни след изборите директорът на агенция ICMBio, която отговаря за управлението и контрола на защитените територии, е наредил във вътрешен имейл да бъдат прекратени всички проверки и операции за борба с обезлесяването за две седмици. Причината е, че няма пари. Така той дава картбланш на дървосекачите и подпалвачите.
Каучукът и бразилският орех вече не са достатъчни
Съдбата на най-голямата тропическа гора в света е в ръцете на фермерите, които обработват каучук и събират бразилски орехи от могъщото дърво Castanheiras, превърнало се в символ на бразилската амазонска гора заради особената си красота. Тези дейности за тях обаче вече не са достатъчни, въпреки че милиони евро помощи са пристигнали за проекти на местното население.
Поради тази причина дърветата се превръщат в обгорели скелите, земята е черна, а добитък пасе между пъновете между тях, разказва "Шпигел" в репортажа си.
„Президентът Болсонаро и директорите на ICMBio работят заедно с животновъдите и фермерите. Всеки, който им се противопостави, ще бъде уволнен“, казва Роберта Граф, президент на асоциацията на служителите в ICMBio в Акри.
Според сателитни изображения от бразилския държавен институт за космически изследвания INPE над 223 квадратни километра девствена гора са били унищожени в защитената зона „Чико Мендес“ между 2019 г. и 2021 г., а 57% от обезлесяването ѝ е извършено през последните три години. Местните жители изсичат гората и я палят, за да получат пасища за добитък. Половината от около 15 000 жители са поддръжници на Болсонаро.
„Нашата общност е разделена заради вярата ни. Повечето хора тук принадлежат към евангелски църкви. Те подкрепят Болсонаро и вярват, че той споделя същите ценности като тях - застава против абортите и се застъпва за семейството“, споделя човек от района.
„Не можем да живеем само с каучук и ядки. Затова мнозина предпочитат да изсекат горите и да отглеждат добитък“, казва местна жена, която приттежава 50 говеда. Други вече са стопани на хиляди животни.
Местни жители отдават или продават земите си на външни фермери, въпреки че това е забранено.
„Купувачите са дребни производители. Изсичат, остават за кратко, след това разделят земята на парцели и я препродават. Тогава идват говедата. След като някой е заел парче земя, е трудно да бъде изгонен. Съдебната система тук е много бавна, обикновено отнема 14 години, за да се вземе окончателно решение“, коментира Флувио Маскаренхас, ръководител на защитената „Чико Мендес“ до юли, когато е освободен от поста си.
„Бях на страната на гората и нейните обитатели, но ме уволниха заради, защото имаше подозрения, че съм участвал в предизборната кампания на партията на Лула“, казва той.
Мъжът получава шест анонимни смъртни заплахи по мобилния си телефон, а постът му е зает от служител без опит.
„Седем служители отговарят за наблюдението на всички защитени територии на държавата, без да имат хеликоптери и самолети. Работата е изключително опасна“, коментира още той.
Левицата не успява да представи доказателства, че опазването на горите се отплаща - от гледна точка на повече просперитет и качество на живот на жителите.
Субсидии за презервативи от естествен каучук
От 2012 г. само от германски фондове са заделени 35 милиона евро за опазване на горите и климата в Акри. 32,5 милиона от тях вече са изплатени на държавата. Освен това Германската държавна банка за развитие KfW поема мандат от британското правителство за още 17,8 милиона британски лири за защита на горите, от които 10,5 милиона вече са прехвърлени на бразилското правителство.
„Поне 70% от средствата се използват на местно ниво чрез проекти и трансферни плащания и пряко облагодетелстват малки фермери, крайречни жители на реки, коренно и традиционно население“, коментира говорителка на KfW. Тя допълва, че събирането на продукти от джунглата на ръка и малкият семеен бизнес са устойчиви дейности.
Една от обещаващите политики е свързана със събсидии от презервативи от каучук. Производителите трябва да продават суровия материал на субсидирани цени на държавна фабрика, която ще го използва за производство на кондоми. Министерството на здравеопазването поема ангажимент да изкупи цялата продукция, контрацептивите ще се раздават безплатно в кампании за борбата със СПИН, особено по време на карнавалния сезон. Но фабриката, построена през 2008 г., е затворена преди четири години.
Днес френска компания за обувки изкупува произведения материал и прави подметки за маратонки от естествен каучук.
Опасностите на естествените продукти: Ухапвания от змии и километри ходене
„Цената на каучука и бразилския орех е по-добра, отколкото на говеждото“, признава производител на естествения материал.
„Но работата е тежка и опасна, младите не се чувстват добре. Често се случва да бъдат са ухапани от отровни змии, а дърветата се намират на километри едно от друго. Междувременно бразилският орех се събира само няколко месеца в годината“, казва още той.
За разлика от естествените продукти, които често могат да се събират само няколко месеца в годината, приходите от животновъдството са постоянни, уверява местният жител.
Посредници купуват животните от други дребни фермери, след това новите фермери ги угояват, докато станат готови за клане. Така говедата се превръщат в „застраховка живот“.
Кладенците пресъхват, реката - в най-ниското си ниво
Днес Акри е обхванат от суша, която се случва веднъж на век. Според експерти сред причините за нея е и обезлесяването. В някои квартали на столицата на щата Риу Бранку водата в кладенците е пресъхнала, а река Акър, спасителна за щата, се намира в най-ниското си ниво досега.
Привържениците на Болсонаро обаче омаловажават последиците от обезлесяването и обвиняват боливийците от другата страна. Според тях димът идва през границата. И левите, и десните са обединени от едно - ако джунглата бъде запазена, цената ще бъде за индустриализираните страни.
„Ние не получаваме нито цент компенсация за опазване на горите. Не искаме повече да бъдем заложници на фалшиво опазване на околната среда, искаме да създадем просперитет за хората си. Европейският съюз въвежда само забрани и ограничения, а ние се нуждаем от компенсационен механизъм“, казват политически представители.