Новите пари
Всяко кралство държи монархът да е изобразен върху местните парични единици. Испания, като страна от Еврозоната, има право на собствен дизайн само върху гърба на монетите. Тези с номинал от 1 и 2 евро са с лика на Хуан Карлос, но на негово място ще се появи Фелипе Шести. Последните от старата серия и първите от новата, ще са особено ценни за нумизматите, така че проверете си евромонетите от някоя последна екскурзия и приберете тези с Хуан Карлос за идните поколения.
Новите марки
Въпреки че пощенските услуги отдавна не са на мода, Испания, както и повечето европейски държави, продължава да произвежда марки. Въпрос на принцип е монархът да бъде увековечен върху такъв вид ценни книжа. Както и в случая с монетите – марките с Хуан Карлос ще стават все по-редки, а първите с Фелипе Шести ще бъдат изключително ценни след време.
...и в класните стаи
Ако у нас в класните стаи учебният процес и лудориите вървят под зоркия поглед на Ботев, Левски и компания, то в Испания тази задача е възложена на краля. Образът на Фелипе ще трябва да се появи в училищата от Барселона, до Билбао и Канарските Острови. (Кой ли ще вземе държавната поръчка за печатането?)
Лятно фото в Палма де Майорка
Всяко лято кралската фамилия позира за т.нар. снимка от Маривент. Става дума за обща семейна фотография в двореца Маривент в Палма де Майорка, която се прави веднъж годишно. Сега централна роля в нея ще играе Фелипе, а не Хуан Карлос.
Испанският „Нобел”
Всяка година Испания раздава т. нар. испански „Нобели”. Те са в различни категории на човешката дейност. Ключовото е в тяхното име. Официалното название на отличията е „Награда на принца на Астуриас за...”. Принц на Астуриас обикновено е името на престолонаследника. Докато това беше Фелипе, нямаше никакъв проблем. Само че сега Испания има престолонаследница – малката Леонор. Тоест наградите трябва се преименуват на „Награда на принцесата на Астуриас за...”. Нещо, което поначало не е предвидено.
Най-младата престолонаследница в Европа
И като стана дума за Леонор – сладката испанска принцеса внезапно се превърна в рекордьор. Къдрокосата чаровница, която през октомври ще навърши 9 години е най-малката престолонаследница в цяла Европа.
Хиляди хора на нов адрес
След падането на комунизма у нас вървеше процес на декомунизация на имената на улици и булеварди и дори градове. Същото сега ще се случи и в Испания, само че процесът може да наречем – „дехуанкарлизация”. Хиляди хора ще се окаже, че живеят на нов адрес. Безброй улици са кръстени „Принцът на Астуриас” или „Крал Хуан Карлос”. Сега едните ще се казват „Принцесата на Астуриас”, а другите „Крал Ферипе Шести”.
Нови имена на институции
Освен улиците, с нови имена ще се сдобият и много институции като болници и музеи. Така например болница „Инфанта Леонор” вече ще се казва „Принцесата на Астуриас”, а музеят в Мадрид вече ще е „Кралица Летисия”, а не „Кралица София”.
Нова Година – ново обръщение
Хуан Карлос стана известен с традиционните си новогодишни обръщения към испанците. Той идваше в домовете на хората още преди Трите влъхви (испанските дядоколедовци). Не за друго, а защото те пристигат по стар стил на 6 януари. Сега задачата да поздравява испанците ще има Дон Фелипе.
Реал Мадрид
Още от ерата на генералисимус Франсиско Франко „Реал Мадрид” е клуб на властта. По-късно Хуан Карлос също дава рамо на „Белия балет”. И макар че в различните дивизии на испанското първенство играят 17 „кралски” клуба с думата „Реал” в името си, Фелипе е запален привърженик на мадридския „Атлетико”. „Дюшекчиите” са отбор на народа, но нищо чудно да предложат почетно членство на новия крал и да добавят и те едно „реал” в заглавието си (макар че това е малко вероятно да се случи).