Руският президент Владимир Путин летя повече от 6000 километра до новата гордост на руската космическа индустрия, само за да види как първото изстрелване се отлага.
Пускът беше спрян автоматично минута и половина преди старта заради несъответстващи параметри, подадени от един от датчиците. След провала Путин остана на космодрума, за да присъства на разбора на полета, и поиска от ръководителите на програмата да си направят необходимите изводи.
Новият космодрум се намира в Амурския край, близо до границата с Китай и на около 500 километра от остров Сахалин. Изграждането му продължи от 2011 година до тази пролет.
От началото на космическата ера съветските и руските ракети се изстрелват от Байконур в Казахстан.
Восточный е скъпоструващият космодрум в света. Според руски медии, строителството му е излязло около 7,5 млрд. долара. За сравнение – китайският Вънчан е струвал 820 млн. долара, а японският Танегашима – 960 милиона. Комплексът ELA-3 във Френска Гвиана е 1,2 млрд долара.
Цената на строителството стигна космически висоти и заради разхищенията на компаниите-подизпълнители. Досега са заведени 20 наказателни дела срещу фирми и лица за прахосване на държавни средства.
Първият старт е отложен за четвъртък сутринта, като Путин ще остане да го наблюдава. Ако е необходимо, пускът ще бъде отложен за друга подходяща дата. Ракетата „Союз 2.1а” ще изведе един шпионски и два научни спътника.
По традиция ракетата беше осветена от свещеник. Пак по традиция екипът, който ще осъществи първия полет, гледа класиката на киноизкуството „Бялото слънце на пустинята”, както се прави всеки път в Байконур.