Планът на Европейската южна обсерватория (ЕSO) да построи най-големия телескоп в света е преодолял сериозно препятствие, съобщава АФП, позовавайки се на изявление на обсерваторията.

В понеделник две трети от управителния съвет на ЕSO са гласували „за” построяването на „Европейския извънредно голям телескоп” (European Extremely Large Telescope - E-ELT), което позволява да започне работата по проекта.

Самият проект ще струва около 1 милиард евро и включва построяване на масивен телескоп с огледало за улавяне на слънчевата светлина с диаметър 39.3 метра, което е в пъти по-голямо от всички съществуващи досега.

Телескопът ще бъде разположен в северната част на Чили близо до съществуващата обсерватория „Паранал”, където е разположен „Много големият телескоп” (ELT), чиито огледала са с диаметър 8.2 метра.

Сухият въздух и голямата надморска височина (3060 м) на планината предлагат най-добрите възможни условия за наблюдаване на космоса.

Очакванията са „Извънредно Големият Телескоп” да започне работа след около 10 години и да бъде най-важният инструмент за астрономия в света заедно с австралийските и южноафриканските радиотелескопи „Square Kilometer Array”.

E-ELT ще събира 100 милиона пъти повече светлина от човешкото око, 8 милиона пъти повече от телескопа на Галилео Галилей и 26 пъти повече от „Много големия телескоп”.

Според изявление на ESO, „E-ELT ще опита да се справи с някои от най-големите научни предизвикателства в днешно време, като например намирането на „земноподобни” планети в обитаемите зони около далечни звезди – Светият Граал на модерната астрономия.”