Европейските лидери се събират утре в Брюксел, за да обсъдят решение за бежанската криза. Тази вечер има извънредната среща на вътрешните министри на 27-те страни членки.

Те са успели да постигнат договорка, макар и неконсенсусна, за разпределяне на 120 000 бежанци.

Проблемът беше в това, че се вкара елементът задължителност, срещу което се изправиха много от европейските страни. Неофициално това ще се случи на два пъти – първо ще бъдат разпределени 66 000 души, а след това 54 хиляди.

Унгария,  Полша, Чехия и Словакия са против налагането на задължителни квоти за прием на бежанци.

"На премиерската среща утре ще отхвърля всеки опит за създаване на постоянен механизъм за разпределяне на бежанците. Също така отхвърляме и налагането на квоти във временен механизъм", заяви министър-председателят на Чехия Бохуслав Соботка.

Германия обаче настоява за солидарно участие в усилията за овладяване на кризата. А Франция предлага да се увеличи хуманитарната помощ за бежанските лагери в страни извън Евросъюза като Турция, Ливан и Йордания.

"Ако искаме да осигурим стабилност в приема на бежанци в Европа, трябва да ограничим техния приток", каза министърът на вътрешните работи на Франция Бернар Казньов.

В опит за излизане от задънената улица Еврокомисията обмисля да предложи отпадане на задължителните квоти и настаняване на бежанците на доброволен принцип, разкриват източници от Брюксел.

В интервю за bTV заместник-председателят на комисията Кристалина Георгиева обяви, че Брюксел работи по идея да пренасочи за бежанците още европейски средства.

- И ние каним всички страни-членки, които могат и искат да дадат пари особено да се борим с проблема оттам, където идва. Ако не помогнем хората да останат там където са, в отчаянието си те ще продължат да идват към Европа.

- Наказанието, глобата затова, че не приемаме бежанци няма да свършат работа?
- Това ние не го обсъждаме засега. Нашата концентрация е да мобилизираме бързо средства за страните, които най-много са засегнати от кризата и за страните, откъдето хората идват. Не вярвам, че наказания, глоби и караници ще ни поставят в по-добро положение да се справим с проблема.
 
Смята се, че около 500 000 имигранти са пристигнали в Европа от началото на годината.