Драматични преговори текат в Брюксел по бюджета на общността до 2020 година. В него вероятно ще бъдат орязани средствата, най-вече за новите страни-членки. България, която е представена от премиера Бойко Борисов и министъра на външните работи Николай Младенов, е сред страните, които се борят за по-малки съкращения на фондовете. Преговорите успяха силно да разединят 27-те членки на блока на фона на тежката икономическа криза.

Лидерите на 27-те са разделени на два лагера. От едната страна са държавите, които дават на Съюза повече, отколкото получават. В другата група е България. Това са така наречените държави „нетни получатели”. Всеки лагер се опитва да спечели подкрепата на европейските институции.

Министър-председателят Бойко Борисов се срещна днес с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой и председателя на Европейската комисия Жозе Барозу. България ще настоява да не се съкращават кохезионните фондове спрямо предходната рамка, да се осигурят достатъчно средства за закриване на 1-4 реактори на АЕЦ „Козлодуй“, както и за преки плащания към земеделските производители.

Еврокомисията предложи бюджетна рамка в размер от над 1 трилион евро. Това устройва 15 страни, водени от Полша, сред които сме и ние. На нашия лагер симпатизира Европарламентът, но от другата страна са поне 8 държави, начело с Великобритания, които заплашиха с вето, ако бюджетът не се съкрати.

В тяхна полза се опитва да лобира председателят на Европейския съвет. Херман ван Ромпой предложи компромисно съкращение от 80 милиарда евро. За България това означава намаление на кохезионните фондове и част от обезщетението за „Козлодуй”. Преди вечерната среща Ван Ромпой се срещна лично с всеки един от лидерите.

Великобритания вероятно ще причини най-силни главоболия по време на форума. Премиерът й Дейвид Камерън настоя, че по време на затягане на колани ЕС също трябва да съкращава разходите си. Британецът влезе в бойна готовност. "Ще преговаряме много твърдо, за да получим добра сделка за британските данъкоплатци", обеща той пред репортери.

Двустранната среща между президента на Европейския съюз Херман ван Ромпой и британският министър-председател Джеймс Камерън не е успяла да заложи стабилна основа за успешната работа на срещата на върха, стана ясно по-късно.

"Камерън е недоволен от срещата. Премиерът смята, че в условията на днешните икономически трудности президентът на ЕС не пести в достатъчна степен бюджетните средства на страните-членки", съобщи източник от централата на ЕС, цитиран от ИТАР–ТАСС.

Освен, че Ромпой ще предложи съкращения с 80 милиарда евро на размера на 7-годишния бюджет, той предлага и да се съкрати и размера на прочутата "британска отстъпка", която е постигнала още Маргарет Тачър. За Камерън подобно нещо не е приемливо, защото го заплашва със сериозен конфликт в редиците на неговата собствена Консервативна партия.

Според германския канцлер Ангела Меркел до окончателно споразумение в петък може и да не се стигне. "Ако е необходимо, ще се срещнем отново в началото на идната година", сподели тя пред депутати в Берлин.