Споразумението за брекзит ще бъде отхвърлено в Лондон с огромно мнозинство, това мнението преобладава сред евродепутатите в Страсбург.

Вниманието на евродепутатите е насочено към Лондон и вота тази вечер за брекзит в британския парламент. Очаквано, лидерите на европейските институции отказват всякакви коментари преди самото гласуване.

Неофициално тази сутрин главният преговарящ от страна на ЕС – Мишел Барние, не скри убеждението си, че споразумението за брекзит ще бъде отхвърлено при гласуването.

Британски депутат, близък приятел на кмета на Лондон, отбеляза, че ако споразумението не бъде ратифицирано, това ще доведе до несигурност и това ще доведе до критични ситуации без ясен изход, поне засега.

 По подобен начин мисли и негов колега, чиято страна председателства Съвета на ЕС. По думите му тази сделка не е онова, което беше обещана по време на референдума. Това е сделка, която ще има негативни последици британци, смята той.

Някои български евродепутати успяха да се видят с главния преговарящ днес и успяха да бъдат оптимисти, други пък вече правят сценарии за български интерес при брекзит. Мишел Барние ме увери че правата на българските граждани ще бъдат защитени през гратисния период, дори и да няма споразумение, отбеляза Ева Майдел.

Моята надежда е да има нов референдум, на който да се гласува за оставането на Великобритания в ЕС, тъй като решението за брекзит беше лошо както за ЕС, така и за Великобритания, каза Петър Курумбашев.

Ангел Джамбазки заяви, че това, което досега проспиваме като администрация и държава, е да предложим на британски граждани и фирми да се установят в България и по този начин да останат част от ЕС.

Председателя на европейската комисия Жан Клод Юнкер и председателят на европейския съвет Донал Туск адресираха специално писмо до британския премиер Тереза Мей. Целта му беше да й се помогне в днешния решаващ ден и повече британски депутати да гласуват „за” споразумението. Неофициално обаче тук в Страсбург европейски депутати се надяват , че е възможен втори референдум и брекзит никога да не стане факт.

 Тази сутрин темата „миграция” се върна на дневен ред в пленарната зала, защото отново няма никакъв напредък по регламента от Дъблин, който уточнява отговорността на страните за убежището на всеки мигрант. Темата противопоставя страните членки от вътрешността на съюза с тези по външните граници на ЕС.