„Хамас“ разпространи видео на един от заложниците. На кадрите е млада жена с пострадала ръка, на която се оказва медицинска помощ. По данни на израелските власти терористичната организация държи в плен 199 пленници от различни националности, но „Хамас“ твърди, че броят е по-голям - между 200 и 250 души.

Международният експерт по преговори при заложнически кризи Скот Уолкър е участвал в разрешаването на над 300 случая със заложници по света. Той разказа пред bTV какво може да искат „Хамас“ чрез задържаните на сила хора. 

Как изглежда един реалистичен сценарий на ситуацията със заложниците отвлечени от „Хамас“?

Скот Уолкър: Изключително трудно е да се предвиди какво е възможно да се случи. Тази ситуация е много рядка. Броят на заложниците се увеличава. Те са разпилени в различни части на една активна военна зона - по-трудно от това не може да бъде. В общи линии ще бъдат положени усилия за започване на разговори, за да бъдат отворени канали за комуникация, там където е възможно. По очевидни причини те няма да бъдат явни, няма да се говори са тях по обективни причини, за да няма влияние върху преговорите, които вероятно се водят.

Снимка: Ройтерс

Какви са рисковете в тази ситуация?

Скот Уолкър: Рисковете са много и различни. Заложниците могат да бъдат ранени по време на отвличането или по-лошо - докато са в плен, но могат да пострадат и при боевете, които продължават. Но от друга страна, „Хамас“ са взели заложници с някаква причина. Имат някаква цел и е вероятно и се надяваме това да включва някаква размяна на затворници. Така че трябва да има някакъв стимул, за да запазят живота на заложниците.

„Хамас“ се опитва да влезе в контакт със семействата на заложниците. Какво трябва да правят близките?

Скот Уолкър: При отвличане е нормално похитителите да търсят семействата и да поставят изисквания, като представят доказателства, че заложниците са живи и добре. Но това е само началото. Това наистина е само началото на един разговор. Това, което винаги казвам на семействата и ги съветвам е: „Бъдете готови за това обаждане. Погледнете реалистично“. А след това трябва да се мисли как този разговор може да продължи. 

Основното опасение е, че взетите заложници са скрити в тунелите под Газа и така ще бъдат използвани като жив щит. Най-голямото предизвикателство, пред което ще бъде изправена израелската армия, ако влезе в ивицата Газа, са именно нейните безбройни подземни тунели.

Снимка: bTV

Строежът им започва през 2005 г. и с годините е изградена цяла система с обща дължина 500 километра, която Тел Авив нарича „метрото на Газа“. Смята се, че тунелите са на дълбочина между 18 и 30 метра, а изходите им са в къщи, джамии и училища. Някои от тях са съвсем прости, но други представляват бетонни конструкции с ток, осветление и релсови пътища.

Израел твърди, че е унищожил 100 км от тях при ударите си през 2021 г.

А момичето във видеото, разпространено от „Хамас“, е Миа Шем. Отвлечена е по време на музикалния фестивал в Реим. Едва днес семейството ѝ я вижда отново.

„Видях, че е жива. Преди това чух слухове, че е била простреляна в ръката или крака. Видях, че е ранена в рамото, била е оперирана. Изглеждаше ужасена и явно изпитва голяма болка. Тя казва каквото ѝ наредят да каже, но видях, че е стабилна“, каза майката на Миа Карем Шем.

Миа Шем, заложник на Хамас
Снимка: bTV

„Това е психологически терор на „Хамас“ срещу гражданите на Израел. Разбираме, че ще има и други видеа като това и ще се борим срещу психологически терор“, заяви адмирал Даниел Хагари, говорител на израелската армия.

При израелските удари в ивицата Газа вече са загинали 22-ма заложници. А майката на Миа отправи зов за помощ - „Моля, върнете детето ми у дома“.

Още от разговора със Скот Уолкър очаквайте утре в предаването „Тази сутрин“.

Всичко за конфликта в Близкия изток следете в нашия онлайн репортаж: