Лидерите на 28-те държави членки на Европейския съюз, които са в Брюксел за последния за годината Европейски съвет, одобриха споразумението за банковия съюз и механизма за фалиращите банки.

Съветът беше посветен и на европейската отбрана и сигурност. Взети бяха решения за засилване на военната индустрия, която дава работа на над 1,5 милиона души в Европа. На Съвета в Брюксел са премиерът Пламен Орешарски и министърът на отбраната Ангел Найденов.

За да гарантираме мир трябва да сме готови за битка - така лидерите на ЕС коментираха необходимостта от засилване на европейската интеграция и сътрудничество в областта на отбраната. Ако Европа има амбиции да опази ролята си на глобален играч, трябва да има високотехнологична система за сигурност се казва в заключенията на Европейския съвет.

„Договорихме се да споделяме проучвани и технологии. Съвместните ни ангажименти, в сферата на отбраната, има ясни преимущества. Рационализират се инвестициите в отделните страни и се обменят технологии за безпилотни самолети, последно поколения сателити и комуникации. Постигнахме споразумение и за обща защита срещу кибер заплаха и атаки”, коментира председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой.

Ако реализацията на плановете за отбраната имат по-дългосрочен срок, то съвсем скоро ще се почувства ефекта от споразумението за банковия съюз и създаването на механизъм за закриване на банки на ръба на банкрут и за защита на парите на данъкоплатеца. Механизмът прекратява порочната практика с обществени пари да се спасяват закъсалите банки.

България обаче няма да влезе в банковия съюз защото за момента не вижда облаги поясни българският премиер

Присъствието на Пламен Орешарски в Брюксел обаче не се изчерпва с приключването на срещата на върха. След края на съвета днес по негово искане ще се срещне с председателя на ЕК Жозе Барозу, за да сондира настроенията на Европейската комисия по предстоящия мониторингов доклад за развитието на България.