Категорична подкрепа на Европейския съюз за Гърция в справянето й с мигрантската криза. Това послание отправиха лидерите на трите европейски институции - Парламент, Съвет и Комисия - от гръцко-турската граница.
Европейската комисия отпуска незабавна финансова помощ на Гърция от 700 милиона евро. В допълнение, Фронтекс изпраща 7 кораба, 2 хеликоптера, 1 самолет и допълнителни 100 гранични полицаи.
Европа е категорична: Турция не е наш враг, но ЕС не може да бъде изнудван и се надява скоро двете страни да започнат преговори за разрешаване на мигрантската криза.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че дотук ЕС не е доказал подкрепата и солидарността си към Гърция, но че присъствието на ключовите европейски фигури на границата е ясен знак, че това скоро ще се промени.
Гръцкият министър-председател показа от въздух и по земя на председателите на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, на Европейския съвет Шарл Мишел и на Европейския парламент Давид Сасоли, както и на гръцкия еврокомисар Маргаритис Схинас как се охранява гръцката граница.
„Европа не може да бъде изнудвана oт Турция с темата бежанци. Готови сме да помогнем на Турция да се справи с бежански проблем и да намерим решение за Сирия, но не при тези обстоятелства“, заяви Мицотакис.
Според председателя на Европейския парламент Давид Сасоли днешната ситуация е доказателство, че ЕС се нуждае спешно от обща европейска миграционна политика.
„Това не е само гръцка граница, а на цяла Европа. Ситуацията на тази граница не е отговорност само на Гърция, а на Европа като цяло“, заяви председателят на ЕК след инспекцията на границата. Урсула фон дер Лайен бе категорична, че нейното присъствие там е знак за солидарността на Съюза с Атина.
„Тези, които се опитват да тестват европейското единство, ще бъдат разочаровани. Ние ще удържим натиска и нашето единство ще победи“, каза фон дер Лайен и изрази своето състрадание към мигрантите на гръцко-турската граница, които са попаднали в тази „отчаяна ситуация“ заради „фалшиви обещания“.
„Хората не са средство за постигане на определени цели“, заяви председателят на ЕК и допълни, че „Гърция в момента е щитът на Европа“, а кризата ще бъде разрешена в съответствие с европейските ценности.
Европредседателите се обърнаха и към хилядите мигранти по границата, изразявайки съчувствие към излъганите им надежди.
Пред камерата на bTV мигранти от Мали, се оплакаха, че са били отблъснати от българската граница. Въпреки всичко хиляди мигранти продължават да вървят по трънливия път към европейската си мечта.
Този вторник в Анкара е върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел, утре в Брюксел заседават извънредно вътрешните министри на ЕС, а в петък в Загреб – външните. В четвъртък пък турският президент Реджеп Ердоган заминава за Москва, за да търси от руския си колега примирие в сирийския конфликт.