Министрите на външните работи на ЕС одобриха европейска операция в Централноафриканската република (ЦАР), предаде АФП. Мисията ще е в подкрепа на африканските и френските сили в страната. Броят на европейските военни в ЦАР може да достигне 500 души. Те ще помагат на френските и африканските военни за осигуряване на безопасността в зоната на летището в столицата Банги, където има голям бежански лагер.
Това е бъде първата голяма военна операция на ЕС за последните 6 години. Все още не е ясно кои страни ще изпратят войски. Естония обеща войници, страните, които все още обмислят въпроса са Литва, Словения, Финландия, Белгия, Полша и Швеция. Световните сили в ЕС - Великобритания, Германия и Италия, няма да се включат.
На този етап България изразява политическа подкрепа за военната мисия на ЕС в ЦАР, заяви външният министър Кристиан Вигенин след заседанието на Съвета по външни работи на ЕС, което се провежда в Брюксел.
"Очаква се, че страните, които имат такава възможност ще се включат. Ние на този етап не смятаме, че имаме способности да се включим в такава военна операция", отбеляза Вигенин. Той припомни, че България все пак е подкрепила усилията в Мали и вероятно София няма да има необходимия ресурс да се включим и в ЦАР.
Международната общност обеща 496 млн. долара хуманитарна помощ за Централноафриканската република, съобщи европейският комисар за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева, цитирана от БТА.
След днешната среща "ЦАР вече няма да е вечният сирак по отношение на хуманитарната помощ", заяви Георгиева. Тя уточни, че 200 млн. долара ще бъдат използвани за решаването на неотложни хуманитарни проблеми. Останалите 296 млн. ще се използват за стабилизационни мерки като възстановяването на обществените услуги и за финансови стимули за наемане на работна ръка.
В края на миналата година мюсюлманската опозиция "Селека" начело с Джотодия свали предишния владетел на Банги - християнина Франсоа Бозизе, който избяга в Камерун. През ноември Франция изпрати в ЦАР войски с мандат от ООН, след като Джотодия призна, че не може да контролира въоръжените мюсюлмански групировки, камо ли пък християнските. Сега французите държат там 1600 свои военнослужещи и няколко хиляди африкански миротворци, предимно от Чад.
Кметът на столицата Банги - Кейтрин Самба-Панза, беше избрана днес за временен президент на ЦАР.