Великобритания и Европейският съюз започнаха снощи процеса на предоговаряне на условията за членството на страната в съюза, съобщиха световните агенции. На срещата на високо равнище на ЕС в Брюксел премиерът Дейвид Камерън накратко представи пред европейските лидери британската позиция.

„Нощта беше дълга и обсъдихме някои много важни въпроси, но преди всичко много се радвам, че вече официално започна процесът на британските реформи, на предоговаряне и на подготвяне на референдума, който ще организираме”, каза след това пред журналисти Камерън.

Френският президент Франсоа Оланд съобщи, че на срещата е взето решение до октомври да се подготвят юридическите рамки за референдума във Великобритания за членството ѝ в ЕС. През октомври председателят на Европейския съвет Доналд Туск трябва да представи пред лидерите доклад на тази тема, каза Оланд.

Очаква се преговорите да се проточат, имайки предвид колко сложни са те от техническа гледна точка и колко деликатни са политически, отбелязва ДПА. На Камерън най-вероятно ще му е трудно да спечели за каузата си европейските лидери, особено когато стане дума за ограничаване на презграничната миграция в рамките на съюза.

„От самото начало трябва да е ясно едно - основополагащите ценности на ЕС не са за продан и не подлежат на предоговаряне”, предупреди Доналд Туск. Ще разгледаме британските предложения, „но само от позиция, която е безопасна за цяла Европа”, подчерта той.

Камерън получи известна подкрепа от италианския премиер Матео Ренци, който заяви, че лидерите са съгласни с идеята за изграждане на нова Европа, която да е по-ефикасна и не толкова бюрократична. „Битката на Давид срещу управлението на бюрократите е и наша битка, наша борба, наша цел, наш ангажимент”, каза Ренци.

Британският премиер, чиято Консервативна партия спечели парламентарните избори през май, обеща до 2017 г. да проведе референдум по въпроса дали Обединеното кралство да остане в ЕС, в който членува от 1973 г., припомня Асошиейтед прес.

Мнозина британци смятат, че ЕС прекалено се меси в живота им и че Лондон е отстъпил прекалено много от правата си на Брюксел. Камерън иска съюзът да се фокусира повече върху основните си компетенции като увеличаване на конкурентоспособността в икономиката и да се откаже от изграждането на по-тесен съюз в други области, като законите за свободата на движение.