Турските власти блокираха достъпа до сайта за видеосподеляне YouTube, съобщи Би Би Си. Решението идва ден, след като съдът отмени подобна забрана, засягаща социалната мрежа Twitter.

Агенцията по телекомуникациите е предприело „административни мерки” срещу YouTube, след като там беше качен аудио запис, за който се твърди, е с участието на външния министър Ахмет Давутоглу и директора на разузнавателната агенция Хакан Фидан, както и други високопоставени представители на армията и службите.

Те обсъждат евентуална военна интервенция в Сирия, а в т.ч. и умишлена провокация с нападение на турски исторически паметник на чужда територия с цел да оправдаят намеса от страна на Анкара.

Гнусен акт

"Те разпространиха нещо днес в YouTube. Това беше среща, посветена на националната сигурност..., това е гнусен, неморален акт", заяви премиерът Реджеп Тийп Ердоган в Диарбекир на предизборна среща преди местните избори в неделя.

"Ще ги търсим до дупка", каза още турският премиер по адрес на авторите на записа.

"Кого обслужвате като шпионирате по този начин?", запита Ердоган, имайки предвид бившите си съюзници от организацията на мюсюлманския духовник Фетуллах Гюлен. Той е обвиняван, че стои зад публикуването от няколко седмици насам на записи, които злепоставят ислямо-консервативното правителство и неговия лидер.

Това означава война

Разпространението в интернет на конфиденциална среща, на която турските власти говорят за военна намеса в Сирия, е "явно обявяване на война", заяви турският външен министър Ахмет Давутоглу.

"Подслушването на високопоставени представители, изпълняващи ключови функции в държавния апарат, представлява явно обявяване на война на турската държава и нация", заяви Давутоглу пред журналисти.

Той увери, че Турция "ще отговори по най-адекватен начин" на "атаката срещу бъдещето и стабилността" на страната и обеща да накаже "строго" извършителите й, без да ги назовава.

През последните дни премиерът Ердоган на няколко пъти обвини социалните мрежи в разпространяване на дезинформация.

Twitter беше блокиран на територията на южната ни съседка, след като там се появиха линкове към други записи, които пък са свързани с корупционни практики. В резултат избухна голям скандал, който постави правителството на Ердоган в много сложно положение дни преди местните избори в Турция, които са насрочени за 30 март.

Блокирането на социалната мрежа също не помогна за подобряването на имиджа на Ердоган, след като редица общественици и даже президентът Абдулах Гюл се обявиха срещу крайната мярка.