Вирусът на ебола не спира разпространението си. Гражданин на Гвинея е приет в болница в швейцарския град Лозана с подозрения за ебола. Гвинея е изправена пред епидемия от вируса в безпрецедентен размер, като огнищата на зараза са в отдалечени една от друга области, съобщава „Гардиън".
Епидемията на една от най-смъртоносните инфекции накара няколко страни със слабо здравеопазване, като Сенегал и Сиера Леоне, да затворят границите си с Гвинея и Либерия, за да ограничат разпространението на болестта.
По-рано Световната здравна организация съобщи, че 70% от хората, които се разболяват от ебола в Западна Африка, умират в резултат на вируса.
От СЗО предупреждават, че до ноември броят на случаите на ебола може да се утрои и да достигне 20 000 до началото на ноември, ако не бъдат засилени мерките за контрол на епидемията.
Прогнозираният брой на заразените е трикратно по-голям от настоящия - близо 5800 души, разболели се от ебола в Гвинея, Либерия и Сиера Леоне. Според най-новите данни на СЗО, над 2800 души са починали от ебола в Западна Африка от началото на годината.
Директорът по стратегическите въпроси в организацията д-р Кристофър Дай подчерта на пресконференция в Женева, че настоящата епидемия, най-тежката в историята на тази хеморагична треска, регистрирана през 1976 г., е твърде сходна с други епидемии, засегнали други африкански страни през последните години, като Демократична република Конго и Судан. „Различното сега не са характеристиките на вируса, а естеството на засегнатото население", посочи той, изтъквайки като фактор за заразяването голямата мобилност на населението. Бързото разпространяване на епидемията се обяснява също с бавната реакция срещу ебола в началото на епидемията и лошото състояние на системите за здравеопазване в трите основно засегнати държави.
За разлика от тези страни случаите на заразяване остава ограничен в Нигерия, която има по-силна система на здравеопазване.
От агенцията на ООН потвърдиха, че лекарствата и ваксините за ебола на експериментален етап няма да са на разположение в достатъчни количества още няколко месеца и затова няма да играят роля в сегашната битка с болестта. По изчисления на ООН са нужни близо 1 милиард долара през идните шест месеца за финансиране на медицинска, икономическа и продоволствена помощ в горещите точки на ебола в Западна Африка.
Същевременно американският Федерален център за контрол и профилактика на инфекциозните заболявания прогнозира, че се увеличат до между 550 000 и 1,4 милиона до 20 януари 2015 г.
За горната граница - 1,4 милиона заразени, се допуска, че официално обявеният брой сега - 5864 души, е много под действителната картина и вероятно случаите са 2,5 пъти повече, или 20 000 души. Проекцията е на базата на епидемиологичен модел, взел броя на хората, който заразява всеки болен, както и други фактори. Тя се основава на данни от август.