С разрастването на епидемията, предизвикана от смъртоносния вирус Ебола в Западна Африка, авиокомпаниите по света следят отблизо ситуацията, но все още не са предприели някакви драстични промени в графиците си, отбелязва АП.

Самолетните компании превозват бързо пътници от една част на света до друга. Един болен пътник в самолета на теория може да зарази стотици, които пък пристигат в редица други страни. Представителите на здравни организации и на авикомпании отбелязват обаче, че Ебола се предава само чрез пряк контакт.

Избухването на епидемии, които се разпространяват по въздух, като грипа или острия респираторен синдром, са по-проблематични за авиопревозвачите.

Центърът за контрол и превенция на болести на САЩ все пак вече предупреди американците да избягват пътуванията, които не са чак толкова важни, в западноафриканските страни Гвинея, Либерия и Сиера Леоне.

Отменени полети няма, но трите американки авикомпании „Делта еърлайнс”, „Юнайтед еърлайнс” и „Американ еърлайнс” посочват, че поддържат редовен контакт с правителствените агенции и представители на здравните органи, като ще следват препоръките им.

Европейските авиопревозвачи като „Еър Франс”, „Ка Ел Ем”, „Бритиш еъруейз” и „Луфтханза” летят до Западна Африка от центровете си в Париж, Амстердам, Лондон и Франкфурт.

„Луфтханза” посочва, че няма опасност човек да се зарази с Ебола по въздух при полет. Екипажите на Бркселските авиолинии имат специални термоскенери за проверка на температурата на пътниците, ако решат, че има нужда от такава проверка.

„Бритиш еъруейз” също е информирала екипажите си, които летят до региона, за причините и симптомите на заразата. Засега само близкоизточната авиокомпания „Емирейтс еърлайн” е анулирала до следващо разпореждане полетите си до Конакри, столицата на Гвинея. Все още извършва полети до Дакар.

Това не е първата подобна ситуация, пред която се изправят авиопревозвачите. През 2003 г. имаше световна епидемия на острия респираторен синдром САРС. За първи път болестта бе регистрирана в Азия, но бързо се разпространи в над 20 страни в Северна Америка, Южна Америка и Европа. За разлика от Ебола, САРС може да се разпространява при кашляне или кихане. При епидемията през 2003 г. 8098 души се разболяха, а починаха 774 души. Летищата започнаха да скенират пристигащите пътници за треска. За авиопревозвачите болестта бе голям удар, тъй като изплашените пътници си останаха у дома.

  • Епидемията от ебола официално затихна
  • Заразените от ебола в Западна Африка са най-малко от началото на годината
  • Случай на ебола в Италия
  • СЗО е регистрирала за два дни в Западна Африка 25 смъртни случая от ебола
  • Повече от 26 000 души са се заразили с ебола от началото на епидемията
  • СЗО призна за сериозни пропуски при овладяването на вируса на ебола
  • Последният заразен с ебола пациент в Либерия почина
  • Британска медицинска сестра е излекувана от ебола с експериментално лекарство
  • Една година епидемия - ебола остава глобална заплаха
  • "Лекари без граници" обвини световната общественост в бездействие срещу ебола