Ваксина срещу вируса Ебола, разработена от британската лаборатория GSK, би могла да бъде обект на клинични изпитания още идни месец и ако те са положителни, да бъде на разположение през 2015 г., съобщи директорът на отдела за ваксини и имунизации на Световната здравна организация Жан-Мари Окво Беле в интервю за френското радио RFI.

Очаква се клиничните изпитания да започнат през септември първо в САЩ и в една африканска страна, защото именно там има най-много заболели, уточни директорът на СЗО.

Експериментална разработка на ваксина срещу Ебола, направена в САЩ, също е почти завършена и изпитанията на въздействието й върху хора могат да започнат още през септември. Това означава, че ваксината може да е на разположение на медиците най-рано следващия юли.
По данни на Националния институт по здравеопазването на САЩ разработката на медицинския препарат е в ход от няколко години. Той е показал положителни резултати при опити с примати.

Разрешение за изпитания върху хора на разработена по поръчка на САЩ ваксина срещу Ебола е получила и канадската компания „Текмайра", предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на изявление на представители на фармацевтичната компания.

Вашингтон е отпуснал на компанията грант в размер на 140 милиона долара за създаването на такъв медицински препарат. Ваксината, над която работят специалистите на фирмата, е получила названието „Ти Кей Ем Ебола" (TKM-Ebola). Тя е показала обещаващи резултати при опити с маймуни, но все още не е използвана за лечение на хора.

Американската академия на науките (PNAS) пък съобщава за обещаващо лекарство срещу смъртоносния вирус Ебола, дало отлични резултати при маймуните. В края на юли този медикамент, известен под името Zmapp, беше изпробван върху хора и по-конкретно върху двамата американци, заразени с вируса в Африка – д-р Кент Брантли и мисионерката Нанси Райтбол.

Zmapp е коктейл от три антитела, наречени „моноклонални", което означава способни да разпознават инфектираните от вируса клетки и да задействат ответна реакция на имунната система. Плод на 10-годишни изследвания на няколко частни лаборатории и на американското правителство, серумът, първоначално развит върху опитни мишки и впоследствие пригоден за хора, позволи оцеляването на 100% от приматите, на които беше инжектиран един час след заразяването им с вируса Ебола.

Две трети от маймуните, получили този коктейл 48 часа след заразяването им с вируса, също останаха защитени.
Смъртността при хората, заразени с този изключително опасен вирус, срещу който на пазара все още няма ваксина и лекарство, е между 60 до 90%.

Zmapp беше за първи път идентифициран като потенциално лекарство срещу Ебола през януари т.г., посочват авторите на изследването. Предстоят нови клинични опити, за да бъде потвърдена неговата безопасност и ефикасност. Засега има много малки количества от този серум, уточняват от Mapp Biopharmaceutical, една от фирмите участнички в разработката му.

Решението да бъде използвано едно експериментално лекарство върху болен се взима от неговия лекуващ лекар. До момента Световната здравна организация (СЗО) е регистрирала 932 смъртни случая от 1711 заразени от вируса Ебола, предизвикал епидемия в три държави от Западна Африка (Либерия, Сиера Леоне и Гвинея) и която започва да настъпва към Нигерия.

СЗО заяви, че епидемията от Ебола в Западна Африка е извънредно събитие, заплаха за общественото здраве на други държави и изисква координиран отговор. Според здравната организация всички държави със заболели от Ебола трябва да обявят извънредно положение, но не е необходима обща забрана на международните пътувания и търговия.

  • Епидемията от ебола официално затихна
  • Заразените от ебола в Западна Африка са най-малко от началото на годината
  • Случай на ебола в Италия
  • СЗО е регистрирала за два дни в Западна Африка 25 смъртни случая от ебола
  • Повече от 26 000 души са се заразили с ебола от началото на епидемията
  • СЗО призна за сериозни пропуски при овладяването на вируса на ебола
  • Последният заразен с ебола пациент в Либерия почина
  • Британска медицинска сестра е излекувана от ебола с експериментално лекарство
  • Една година епидемия - ебола остава глобална заплаха
  • "Лекари без граници" обвини световната общественост в бездействие срещу ебола