Европейският парламент прие днес строги правила, които ще принудят бизнесите в ЕС да бъдат прозрачни по отношение на заплатите, за да се гарантира равностойно заплащане на жените и мъжете, и ще въведат потенциални глоби за дискриминация в заплащането.
Официалните данни за 2020 г. показват, че жените получават средно с близо 13% по-малко на час от мъжете за една и съща работа в 27-те държави от Европейския съюз.
Според новите правила работниците могат да поискат да узнаят индивидуалните и средните нива на заплащане, разбити по пол, на тяхното работно място.
"Тайната на заплащането ще бъде забранена", се казва в изявление на парламента.
Други правила предвиждат, че ако дадено дружество има поне 100 служители, то трябва редовно да публикува информация за разликата в заплащането на жените и мъжете.
Дружествата ще трябва да преговарят с представители на персонала, ако има разлика от 5%. Лицата, които нарушават някое от правилата, подлежат на санкции, включително глоби. Служителите, които смятат, че са жертва на дискриминация, могат да поискат обезщетение.
"Еднаквата работа заслужава еднакво заплащане. За равно заплащане е необходима прозрачност. Жените трябва да знаят дали техните работодатели се отнасят справедливо към тях. А когато това не е така, те трябва да имат възможност да се борят и да получат това, което заслужават", заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в сряда преди гласуването в парламента.
Разликата в заплащането на жените и мъжете е различна в целия блок. В Люксембург тя е само 0,7%, но достига 15,8% във Франция и 18,3% в Германия, докато в Латвия тя е 22,3%.
ЕК предложи правилата за първи път през март 2021 г. Преди да бъдат приети, те трябва да бъдат официално подписани от Европейския съвет, който представлява държавите членки. След това страните от ЕС ще трябва да започнат да въвеждат правилата в националните си законодателства в срок от три години след публикуването им в официалния вестник на блока.