Американските въоръжени сили съобщиха, че са унищожили в източната част на Тихия океан лодка, използвана от наркотрафиканти като мобилен пункт за зареждане с гориво. Преди това американски войници са отвели няколко души от плавателния съд, без да използват сила, предаде ДПА.

Южното командване на САЩ, което отговаря за военните операции в региона, съобщи, че лодката е била в международни води и е била използвана от „Лос Чонерос“ - една от най-мощните престъпни групировки в Еквадор. Хората, свалени от лодката, са предадени на еквадорските власти.

Операцията е била предварително координирана с правителството на Еквадор, съобщи Южното командване.

Видео, публикувано от командването, показва как лодката експлодира в голямо огнено кълбо. За разлика от изявленията след предишни удари на САЩ срещу предполагаеми кораби за контрабанда на наркотици в региона, в настоящото изявление няма намек, че има загинали.

„Тази намеса прекъсва критичен възел в логистичната верига на трафикантите“, съобщи Южното командване.

Американските военни многократно атакуват лодки в Карибите и източната част на Тихия океан от миналата есен по заповед на президента Доналд Тръмп, твърдейки, че те са били използвани за контрабанда на наркотици в САЩ. Американските служители често описват убитите при ударите като „наркотерористи“.

Критици обаче се съмняват дали смъртоносните удари в международни води са в съответствие с международното право, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google