Пластмасата на сушата и в океаните се очаква да достигне 1,3 милиарда тона до 2040 г., ако не се предприемат глобални мерки за опазването на околната среда. Това предвижда научен модел на проблема с пластмасата за следващите две десетилетия.
За да направят мащабния проблем разбираем, учените създали модел, който предвижда бъдещото замърсяване със синтетичния материал. За целта те проследили и събрали данни за производството, употребата и изхърлянето на пластмасата по света.
Според модела със сегашните тенденции за увеличаване на производството и ниската популярност на повторното използване и рециклирането на пластмасови продукти, 1,3 млрд. пластмасов отпадък ще са сред нас.
„Трудно е да си представиш толкова голямо количество, но ако разпрострем всичката тази пластмаса на равна повърхност, ще покрие площта на Обединеното кралство 1,5 пъти”, обясни д-р Костас Велис от Университета в Лийдс пред Би Би Си.
Учените променили някои фактори в модела си, за да проверят ефекта на въвеждането на „зелени” навици в ежедневието и производството. Ако се предприеме всяко възможно решение на проблема е възможно да намалим пластмасата, която попада в океана с до 80%, подчертават пред британската медия спонсорите на проучването.
Някои от тези решения включват:
- По-малко производство и употреба на пластмаса;
- Заменяне на пластмасата с биоразградими материали;
- Промяна в дизайна на продуктите за по-лесно рециклиране;
- Намаляване на износа на пластмасови отпадъци.
Дори ако приложим всички налични мерки, д-р Велис смята, че според модела 710 млн. тона допълнителен отпадък все пак ще попаднат в околната среда през следващите 20 години.
Други учени намират публикуването на проучването по време на пандемията за иронично.
„Пластмасата предпазва много работници на първа линия сега”, коментира проф. Джейми Уудуърд от Университета в Манчестър. „Но замърсяването от предпазните средства ще бъде чудовищен през следващите десетилетия”, допълни той.