Експлозията, която уби най-малко 78 души и рани хиляди в Бейрут, определено не е ядрена, категорични са експерти.
Минути след като онлайн се появиха видеоклипове на момента на взрива, потребители изразиха притесненията си, че става въпрос за ядрен взрив.
Seven different angles of the massive explosion in Beirut, Lebanon from this morning.
— Rex Chapman (@RexChapman) August 4, 2020
My goodness...pic.twitter.com/4no1brIYoD
На кадрите ясно се вижда първо пожар с по-малки експлозии в основата му, последван от по-сериозен взрив, който за секунди образува облак гъба – символ на смъртоностната мощ на ядрените бомби. Твърденията са прикриване на ядрена авария и взрив в ливанската столица бяха подхванати и от любители на конспиративните теории онлайн.
Footage of the massive explosion at #Beirut port a short while ago. It's truly frightening. #Lebanon pic.twitter.com/OZ0hZ5SwlC
— Nader Itayim | نادر ایتیّم (@ncitayim) August 4, 2020
Междувременно обаче местни официални лица заявиха категорично, че не става въпрос за ядрен взрив. Дори преди да стане ясно, че вероятно експлозията е причинена от амониев нитрат, складиран на пристанището в Бейрут, ядрени експерти отхвърлиха твърденията и то благодарение на десетките видеоклипове, записани от очевидци.
I study nuclear weapons. It is not. https://t.co/fzL8CwHe5J
— Vipin Narang (@NarangVipin) August 4, 2020
Випин Наранг, който изучава ядрени оръжия в университета по технологии на Масачузетс написа в „Туитър“, че това определено не е ядрен взрив. Мартин Пфайфър, който е историк, специализирал в историята на ядрените оръжия, също отхвърли твърденията, че става въпрос за ядрена бомба.
Obviously not a nuke ffs.
— Martin “Exceeding Design Limits” Pfeiffer (@NuclearAnthro) August 4, 2020
The Wilson Cloud-like effect is result of blast wave compressing & rarifying air w/attendant effects on humidity.
A nuke, amongst other things:
-blinding white flash
-heat of a nuclear detonation FAR exceeds chemical & cloud rises more rapidly https://t.co/4XOZ7pxM9V
„Това очевидно не е такъв взрив. Тук става въпрос за пожар, който задейства експлозиви или химикали“, написа той в „Туитър“.
Пфайфър допълва, че на взривът в Бейрут му липсват две отличителни характеристики на ядрените взривове – заслепяваща бяла светлина и т.нар. термален пулс – ударна вълна от топлина, която би изпепелила всичко в радиус.
Той уточнява също, че „Облакът на Уилсън“ или гъбата не е уникална само за ядрените взривове – тя се получава при бързата компресия на влажен въздух.