В понеделник, когато контролирана експлозия разтърси товарния кораб „Дали“, 21 моряци останаха на борда, под палубата в масивния корпус на кораба.

Едновременните взривове изпратиха парчета от някога емблематичния мост „Франсис Скот Кий“ в Балтимор в тъмните води на река Патапско в Мериленд, седем седмици след като при срутването му загинаха шестима души на моста, а „Дали“ остана на бунището.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Властите и екипажът се надяват, че разрушаването ще отбележи началото на края на един дълъг процес, който остави 21 души на борда в капан и откъснати от света, на хиляди километри от домовете им, пише Би Би Си.

Но засега не е ясно кога ще могат да се завърнат у дома.

289-метровият контейнеровоз „Дали“ е в началото на 27-дневно пътуване от Балтимор до Шри Ланка, когато се удря в моста „Франсис Скот Ки“, изпращайки хиляди тонове стомана и цимент в река Патапско. Корабът е заседнал под огромно пространство от натрошен метал.

Снимка: Ройтерс

В предварителния доклад на от Националния съвет за безопасност на транспорта (NTSB) се посочва, че две прекъсвания на електрозахранването са изключвали оборудването преди инцидента. Отбелязва се още, че корабът е изгубил захранване два пъти през 10-те часа преди катастрофата.

Екипажът, състоящ се от 20 индийци и един гражданин на Шри Ланка, не е могъл да слезе поради визови ограничения, липса на необходимите брегови пропуски и паралелно провеждащи се разследвания от NTSB и ФБР.

В понеделник екипажът остана на борда, дори когато властите използваха малки взривни заряди, за да „отрежат“ умишлено пространство от моста, лежащо на носа на кораба.

Преди контролираното разрушаване адмиралът от бреговата охрана на САЩ Шанън Гилриът заяви, че екипажът ще остане под палубата с готовност за пожарна команда.

„Те са част от кораба. Необходими са, за да го поддържат. Те са най-добрите отговорници на борда“, заяви адмирал Гилриът.

„Тъжна ситуация“

Сред хората, които са се свързали с екипажа, е Джошуа Месик - изпълнителен директор на Международния център на моряците в Балтимор. Организация с нестопанска цел, която работи за защита на правата на моряците.

Снимка: Ройтерс

Според Месик екипажът е останал без комуникация с външния свят в продължение на няколко седмици, след като мобилните им телефони са били конфискувани от ФБР в рамките на разследването.

„Те не могат да извършват онлайн банкиране. Не могат да плащат сметките си у дома. Те нямат никакви свои данни или информация за контакт с когото и да било, така че в момента са наистина изолирани. Те просто не могат да се свържат с хората, с които трябва, или дори да погледнат снимките на децата си, преди да заспят. Това е наистина тъжна ситуация“, казва Месик.

Тежкото положение на моряците привлече вниманието и на двата синдиката, които ги представляват - Сингапурския съюз на морските офицери и Сингапурската организация на моряците.

В съвместно изявление от 11 май профсъюзите заявиха, че „моралът разбираемо е спаднал“, което се дължи на „неоснователен страх от лична наказателна отговорност“ и емоционален стрес.