Румъния е една от държавите на първа линия. Близо 80 хиляди украинци са потърсили спасение там. На границата с Украйна са специалните пратеници на bTV Ивайло Везенков, операторът Константин Димитров и Марин Николчев.
Студено, мрачно и тягостно, както и много натоварено. Такава е обстановката на граничния пункт Порубне-Сирет на украинско-румънската граница за последното денонощие.
Оттам са преминали повече от 8000 украинци и над 1000 превозни средства. Фериботи по река Дунав превозват украинци от южните части на Украйна към граничния пункт Исакча, където в момента също е много натоварено.
Съседните на Украйна държави се готвят за хуманитарна криза предвид обстановката, която се създаде през последните повече от 10 дни.
Румънските власти взеха решение да увеличат средствата, които ще бъдат дадени на тази граница на граничните власти, така че да могат да построят още палатки.
Огромна е вълната на съпричастност. Още първите метри хората биват посрещнати от стотици доброволци, които им предлагат храна, подслон, транспорт до различни места във вътрешността на Румъния, както и в други европейски държави.
Както повечето бежанци, тази жена пристига на границата уплашена и объркана. Казва, че е дошла с автомобила си, но мъжете от семейството ѝ са се върнали в Харков.
Полицаят ѝ обяснява, че дори не се нуждае от винетка, за да пътува из страната. Вратите на Румъния са отворени за украинците и формалностите остават на заден план.
Сред множеството доброволци на границата е и Драго Енчев. Дошъл е тук със свой приятел, за да помогне на няколко жени и техните деца.
"Взели сме две майки от Запорожието с децата им. Велико Търново имали родственици и имаме място за още една майка с едно дете. По групите има много желаещи, всичко в района е заето, хотелите са пълни", обяснява Драго.
На стадиона в пограничния румънски град Сирет, който в момента е бежански лагер, постоянно пристигат жени и деца. Повечето остават тук за кратко.
„Това е временен център, в който могат да се регистрират. Има семейства, които остават само за няколко часа, а след това тръгват или в чужбина, или при роднини“, каза Лавиня Вороди от Румъния.
„Много малка част искат да останат в Румъния, докато свърши войната и желанието им е колкото се може по-бързо да се върнат по домовете си“, обясни доброволецът Сандо Юнел.
От граничния пункт българите доброволци потеглиха за Велико Търново и Бургас с автомобил, пълен с бежанци.