ЕК остави България под наблюдение за икономически дисбаланс. Комисията ще провери макроикономическите показатели в страната ни и в още 15 други страни, между които за първи път е и Германия. Това стана ясно на представянето днес на обзор за икономическия растеж на Общността. Процедурата е част от механизма за ранно предупреждение в рамките на европейския икономически семестър.

През aприл ЕК предупреди страната за макроикономически дисбаланс, а днешните констатации потвърдиха опасността. България е изпаднала в дисбаланс заедно с половината страни от ЕС.

„За страните Белгия, България, Дания, Малта, Холандия, Финладия, Швеция и Великобритания ще проверим дали остават дисбалансите или са преодолени. Това потенциално може да доведе до прекомерен макроикономически дисбаланс, но ще го разберем през следващата пролет”, коментира Оли Рен, зам.-председател на ЕК и комисар за икономика.

Комисията констатира дисбаланс по отношение на слабите външни инвестиции и намалялата кредитна експанзия в корпоративния сектор. Проблемът идва от слабия трудов пазар, ръста на безработицата и ниския стандарт, обусловен от бедността.

Страната ни се посочва като най-бедната в рамките на Общността. Комисията отчита подобряване в някои икономически и финансови индикатори, но смята, че страната ни трябва да бъде обект на допълнителен задълбочен преглед.

На България се препоръчва да подготви мерки до следващата пролет, когато ще се направи нов обзор. В противен случай рискуваме глоба на стойност 0,1% от БВП за година.

За първи път и Германия застана на прицела на ЕК, която започна разследване на прекомерния резерв на най силната европейска икономика, което водело до дисбаланс в ЕС.