Един на всеки шест души по света е засегнат от безплодие, се посочва в доклад на Световната здравна организация (СЗО). Освен това изглежда, че има малка разлика в процентите в страните с високи, средни и ниски доходи.

Делът на възрастните, засегнати от безплодие през живота си, е 17,8% в страните с високи доходи и 16,5% в страните с ниски и средни доходи.

СЗО призовава за по-добър достъп до грижи за безплодието във всички страни, пише Би Би Си.

Безплодие е, когато двойката не може да зачене, въпреки че редовно прави секс без предпазни средства. СЗО определя безплодието като невъзможност да се постигне бременност след 12 или повече месеца редовен секс без предпазни средства.

В помощ на жените конкретно може да се използва медицинско лечение за липса на овулация или хирургически процедури, а за подпомагане на двойките при зачеването се предлагат и вътрематочна инсеминация или инвитро оплождане.

Тези лечения са достъпни, но често са ограничени или изискват строг набор от изисквания, за да се получи достъп до тях.

Според СЗО в повечето страни лечението на безплодието се финансира от отделни лица, а не от националните здравни служби, което може да доведе до финансови затруднения за много хора.

Според доклада хората в по-бедните страни изразходват по-голяма част от доходите си за лечение на безплодието в сравнение с по-богатите.

Високите разходи се разглеждат като фактор, който пречи на хората да получат достъп до лечение и в крайна сметка да не могат да заченат при неуспех на естествените методи.