ECDC: Ваксинацията срещу COVID-19 намалява риска от развитие на „дълъг COVID“ с около 27%

Все още обаче има ограничени данни дали ваксинацията намалява продължителността на симптомите на „дългия COVID“

Снимка: iStock

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  12:56 ч. 25.03.2025 г.

Ваксинацията срещу COVID-19 намалява риска от развитие на т.нар. „дълъг COVID“ с около 27% при възрастни, които са били напълно ваксинирани преди инфекцията. Това сочат данни, събрани чрез преглед на научна литертура на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC).

Прегледът се фокусира върху проучвания, проведени в Европа и сходни региони, като основно са разглеждани тези, които използват клиничната дефиниция на Световната здравна организация (СЗО) за пост-COVID състояние (PCC) или „дълъг COVID”.

Включени са седем висококачествени проучвания при възрастни, като шест от тях показват статистически значимо намаление на риска от PCC при ваксинирани лица в сравнение с тези, които нямат поставена ваксина.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Все още обаче има ограничени данни дали ваксинацията намалява продължителността на симптомите на PCC, както и риска от развитие на PCC при деца, юноши и имунокомпрометирани лица.

„Основният извод от този преглед е, че ваксинацията не само защитава срещу тежки последици от острото заболяване, но също така може да помогне за намаляване на риска от значими дългосрочни ефекти,“ коментира Едоардо Колцани, ръководител на отдел „Респираторни вируси и Легионела“ в ECDC.

Това проучване подчертава значението на ваксинацията срещу COVID-19 не само за предотвратяване на тежко заболяване и хоспитализация, но и за намаляване на риска от продължителни симптоми след инфекция със SARS-CoV-2.

Необходими са допълнителни изследвания за ролята на ваксинацията при намаляване на риска и продължителността на PCC, особено сред деца, възрастни и имунокомпрометирани лица.

Този преглед следва по-ранно проучване на ECDC, което показа, че симптомите на PCC са по-чести сред хората, преживели по-тежка форма на COVID-19.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK