Президентът Джо Байдън, който говори пред нацията от Овалния кабинет, определи решението си да се оттегли от президентската надпревара през 2024 г. като въпрос на спасяване на демокрацията и предаване на „факела на новото поколение“.

В прочувствената си реч, с която постави началото на заключителната глава на своето президентство и половинвековната си работа в публичната сфера, Байдън призна, че обединяването на партията е изисквало да се пожертват личните амбиции в името на това, което той вижда като по-голямо добро.

„Аз уважавам този пост. Но обичам страната си повече. За мен беше чест през целия ми живот да служа като ваш президент. Но в защита на демокрацията, която е заложена на карта - и е по-важна от всяка титла. Черпя сили и намирам радост в работата за американския народ“, каза той.

Въпреки че Байдън не спомена Доналд Тръмп по име, той се опита да направи ясен контраст с бившия президент, чиято амбиция го накара да претендира за победа на избори, които не спечели преди четири години.

„Най-хубавото нещо на Америка е, че тук не управляват крале и диктатори. Управлява народът. Историята е във вашите ръце, идеята за Америка е във вашите ръце“, заяви Байдън.

Байдън вече не е предполагаемият кандидат на Демократическата партия, който се опитва да убеди нацията, че все още има издръжливостта и способностите да се изправи срещу Тръмп в избори, в които предупреди, че нищо по-малко от самата демокрация не е в опасност, пише Си Ен Ен.

Снимка: Reuters

Той прехвърли политическата си тежест на своята вицепрезидентка Камала Харис, след като е бил убеден от колегите си демократи, че е политически неспособен да се стреми към втори мандат.

„Знаете ли, през последните седмици ми стана ясно, че трябва да обединя партията си в това критично начинание. Вярвам, че постиженията ми като президент, лидерството ми в света, визията ми за бъдещето на Америка - всичко това заслужаваше втори мандат. Но нищо, нищо не може да попречи на спасяването на нашата демокрация. Това включва и личните амбиции. Затова реших, че най-добрият път напред е да предам факела на ново поколение. Това е най-добрият начин да обединим нашата нация“, каза още Байдън.

Речта беше първото му обширно изказване след обявяването в неделя, че няма да се кандидатира и след като миналата седмица даде положителна проба за COVID-19.

По време на изказването си, което продължи около 11 минути, Байдън се опита да оформи първия проект на собственото си наследство. Той обрисува постиженията си през първия мандат и отправи поглед напред към целите, които се надява да постигне през оставащите месеци на власт, включително реформата на Върховния съд, прекратяването на войната в Газа, поддържането на американските съюзи.

Той също така се застъпи за своя вицепрезидент, който сега заема мястото му в листата.

Харис, каза Байдън, е „опитна. Тя е твърда. Тя е способна. Тя е невероятен партньор за мен и лидер за нашата страна. Сега изборът зависи от вас, американския народ“, добави той.

Исторически погледнато, обръщенията в Овалния кабинет са били сериозен момент, в който президентите са се обръщали към американския народ по време на национална криза или са правили важни политически изявления. Това ще бъде едва четвъртият път, в който Байдън се обръща към нацията от президентската трибуна. И това е вторият път в рамките само на 10 дни, след изказването на Байдън пред страната по-рано този месец след опита за покушение срещу Тръмп.