Япония е силно обезпокоена от хакерските атаки срещу държавните й институции. Само за една година те са се удвоили. Дори мощна индустриална държава като Страната на изгряващото слънце едва успява да се справя с тях.
Япония чай-често е обект на атаки със шпионски вируси и програми. През 2012 година е имало 1 милион и 80 хиляди компютърни атаки срещу държавната администрация, докато година по-рано те са били „само" 660 000. Това прави по 3000 нападения дневно.
„Наблюдаваме рязък пик на целенасочени хакерски атаки към японското правителство, така че е първостепенно значение е спешно да повишим нашата способност да се справяме с тях”, обясни Сатоши Муриками, компютърен анализатор.
На хакерската агресия противостои малък екип от компютърни специалисти, които едва смогват да се справят с атаките. Изправено пред тази опасност, правителството приравни защитата на киберпространството към защитата на националната територия, въздушното пространство и морската акватория.
„Нашите специалисти са наясно със заплахата, когато тя е физическа. Те знаят как Япония да отвърне, ако страната е нападната например с ракета. Но при кибер-атака те нямат и идея какво да правят. Те не знаят дали една такава атака е военна заплаха и как да й отвърнат, ако наистина е така”, посочи Ицуро Нашимото, директор на компютърна компания.
Правителството създаден национален координационен център. Сформиран е и екип от 100 компютърни специалисти и анализатори, които да водят "сраженията" в кибер-пространството където, за разлика от конвенционалната война, атаката може да дойде и от другия край на света.