Двете Кореи се споразумяха да проведат разговори на високо равнище на 29 март, предадоха световните агенции.

Срещата ще се проведе в пограничното селище Панминчжон. От южнокорейска страна делегацията ще бъде оглавена от министъра на националното обединение Чо Мьон-кьон.

Това ще е подготовка за среща на върха през април между севернокорейския лидер Ким Чен-ун и южнокорейския президент Мун Дже-ин, чиято цел е да доведе до подобряване на двустранните отношения и до уреждане на противопоставянето около севернокорейската ядрена програма.

Мун Дже-ин
Снимка: iStock

След края на Корейската война (1950 – 1953 г.) лидерите на двете страни са се срещали за разговори само два пъти.

Сеул и Пхенян се споразумяха за тази среща на върха, след като по-рано този месец пратеници на Мун посетиха Ким.

Снимка: Reuters

Южнокорейските представители също така уредиха потенциална среща между Ким и президента на САЩ Доналд Тръмп, която да се проведе до края на май.

Засега не е ясно дали лидерските срещи между Сеул, Пхенян и Вашингтон, ако изобщо се състоят, биха могли да доведат до значим пробив след година, изпълнена необичайно много с провокации. През 2017 г. Северна Корея изпробва най-мощното си ядрено оръжие досега и извърши тестови пускове на три междуконтинентални балистични ракети, които на теория са способни да ударят Америка.

Освен това в Южна Корея има опасения, че назначаването на Джон Болтън за съветник по националната сигурност на САЩ може да усложни усилията за уреждане на среща между Тръмп и Ким с оглед на войнствената му риторика за Северна Корея в миналото.

Джон Болтън
Снимка: Reuters

Същевременно Болтън, заяви, че Тръмп трябва да настоява всякаква среща със севернокорейския лидер да е с категоричен фокус върху възможно най-бързото премахване на ядрената програма на КНДР, предаде Ройтерс. Обсъжданията на предложената среща на върха трябва да са подобни на тези, довели до извозването с кораби в САЩ на компонентите от ядрената програма на Либия през 2004 г., смята той.

„Ако не са готови за такива сериозни дискусии, то тази среща може да се окаже доста кратка“, заяви Болтън в интервю за радио „Свободна Азия“. Той смята и че САЩ не трябва да предлагат на КНДР икономическа помощ, нито мирен договор. „Те трябва да се радват, че изобщо ще се срещнат с президента на САЩ“, каза той.

Президентът на САЩ Джими Картър (1977 – 1981 г.) предложи помощта си на Тръмп в преговорите със Северна Корея.