Две медицински сестри, заразени с ебола, след като се грижиха за починал в Далас либериец, вече не са носителки на вируса, предаде Франс прес.
Изследванията са показали, че в кръвта на Амбър Винсън вече няма вируса на ебола, но тя ще продължи лечението си в болницата "Еймъри", близо до Атланта.
По-рано днес беше съобщено, че Нина Фам, медицинска сестра, която също се е грижила за починалия в Далас либериец, е излекувана от ебола.
"Болестта и всичко свързано с нея предизвикаха голям стрес за мен и моето семейство. Въпреки че вече не съм болна от ебола, ще ми трябва известно време за да се възстановя напълно. Затова с благодарност към всички, които са загрижени за мен, бих искала да помоля да уважавате правото ми на личен живот, тъй като ще се опитам да се върна към своето всекидневие", каза Фам.
Президентът на САЩ Барак Обама я прие в Овалния кабинет на Белия дом. Срещата се състоя няколко часа, след като Нина Фам беше изписана от болница в щата Мериленд. На нея присъстваха и майката и сестрата на Нина.Фотографи бяха допуснати да снимат как президентът прегръща излекуваната медицинската сестра.
Говорителят на Белия дом Джош Ърнест поясни по повод срещата, че Обама изобщо не се притеснявал от нея и просто искал да поздрави сестрата за нейната работа, по време на която тя, грижейки се за болен от ебола пациент, също се е заразила.
Ърнест определи оздравяването на Нина Фам като фантастична новина и подчерта, че фактът, че тя е излекувана показва, че САЩ имат най-добрата здравна инфраструктура в света.
В същото време кметът на Ню Йорк Бил де Блазио увери, че градът е напълно готов за заплахата ебола, след като там беше открит първи случай на зараза.
Доктор Крейг Спенсър, заразил се с вируса по време на мисия в Гвинея, е в стабилно състояние в нюйоркската клиника, в която се лекува, посочва Ройтерс. Болният е на 33 години.