Двама македонски граждани – пътници от Куманоcво и Скопие – са били диагностицирани с малария през февруари след завръщане от пътувания в Занзибар и Сиера Леоне.

Пациентите, на възраст между 40 и 60 години, са лекувани в болнични условия и в момента са в добро общо състояние, което показва, че инфекцията е била разпозната навреме.

Министерството на здравеопазването на Северна Македония подчертава, че тези случаи не означават локално разпространение на малария, но представляват ясно предупреждение, че пътуванията до африкански и други ендемични райони носят здравни рискове, които не бива да бъдат подценявани.

Маларията се предава чрез ухапване от заразен комар, а първите симптоми се появяват 10 до 15 дни след инфекцията. Треска, втрисане и главоболие са най-честите признаци, а без своевременно лечение заболяването може да премине в тежка и животозастрашаваща форма.

Здравните експерти посочват, че в страни като Македония, където маларията не е ендемична, пътуващите представляват „слабо звено в системата за сигурност“. Симптомите лесно могат да бъдат объркани с обикновена настинка или умора от пътуване, което прави ранната диагноза ключова.

Световната здравна организация и Центровете за контрол и превенция на заболяванията предупреждават, че при хора от неендемични райони инфекцията може бързо да прогресира, ако не бъде разпозната навреме.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK