Дъждовете спряха, но се очаква нивата на реките Дунав и Одер да достигнат своя пик. В Будапеща Дунав вече прелива.
Укрепват се и речните диги по критичните точки на реката край Вишеград, Дьомош и Надимарош.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Сателитни снимки показват щетите, които водата е нанесла в Полша и в Чехия.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще бъде в полския град Вроцлав - един от най-пострадалите от бедствието.
Тя ще разговаря и с лидери на други държави, засегнати от наводненията – Чехия, Словакия и Австрия.
Междувременно броят на жертвите нарасна на 23.
Наводненията в Европа се засилват от по-топлия климат, твърди експерт
Изменението на климата засили интензивността на наводненията в Европа през последните няколко дни, което съответства на прогнозите на учените, занимаващи се с климата, от 90-те години на миналия век за затопляне на планетата поради изгарянето на въглища, нефт и газ.
„Изменението на климата прави атмосферата по-топла и по-влажна, като по този начин усилва интензивността на подобни екстремни валежи“, казва климатологът Ерих Фишер.
Потопът остави следи от разрушения от Румъния до Полша и смъртта на най-малко 23 души досега. Те се считат за най-тежките наводнения в Централна Европа през последните две десетилетия.
По-високите температури на водата в Средиземно и Черно море означаваха, че повече влага може да се изпари, а по-топлата атмосфера като цяло допринесе за това колко много влага и дъжд имаше в това метеорологично събитие.
По-високата снежна линия, дължаща се на по-високите температури на въздуха, също означава, че е имало по-малко снеговалежи, отколкото би имало при по-хладен климат, който не е повлиян от изгарянето на изкопаеми горива.
Очаква се в близките дни климатолозите да публикуват проучване за причините, в което по-точно ще се посочи до каква степен изменението на климата е повлияло на това метеорологично събитие.