Дубай отмени 30-процентния данък върху алкохола в цялото емирство, съобщиха Си Ен Ен и Би Би Си. По този начин то допълнително иска да насърчи туризма.
През последните години Дубай систематично разхлабва разпоредбите си за алкохола. Беше позволено да се купува такъв по време на постите на Рамадан, а по време на пандемията стана възможно да се поръчва алкохол за вкъщи.
Заради 30-процентния данък много жители на Дубай пътуват до съседното емирство Ум ал-Куейн, където си купят алкохол на едро и не плащат допълнителна надценка. Всяко емирство има собствена политика по отношение на алкохола. В Шарджа например той не е разрешен.
За немюсюлманите на възраст над 21 години има специални карти, с които могат да купуват алкохол в ОАЕ. Тези карти се издават от полицията и шофирането или купуването на алкохолни напитки без тях може да доведе до глоба или дори до арест.
Двете компании, които разпространяват алкохол в Дубай - Maritime and Mercantile International (MMI) и African & Eastern, заявиха, че ще отразят данъка.
Съотношението на временните посетители на Дубай спрямо постоянните жители на емирството е девет към едно. То е известно като "парти столицата" на Персийския залив.
Дубай успява да привлече повече туристи и чуждестранни работници от своите съседи, отчасти поради своята толерантност към по-либералния начин на живот.
Сега обаче емирството е изправено пред нарастваща конкуренция заради развиващите се хотелиерски и финансов сфери и в други части на арабската държава.