Германски депутати разкритикуваха призивите на баварските съюзници на канцлера Ангела Меркел за по-строги закони за социалните помощи след отпадането от 1 януари на ограниченията за българи и румънци за работят в Германия, пише сайтът "Експатика", цитиран от БТА.
Християнсоциалният съюз (ХСС) очаква голям наплив от българи и румънци от догодина и изготви списък от предложения, които да ограничат отпускането на социални помощи на бедни имигранти.
Сред мерките, които ще бъдат обсъдени на партийна среща през януари, има опити да се спрат всякакви плащания на социални помощи през първите три месеца от престоя на имигранти в Германия и по-строги наказания за измама при получаването на такива помощи, включително депортиране и отказ за бъдещо допускане в страната.
Членове на Германската социалдемократическа партия (ГСДП), която участва в новата широка управляваща коалиция на Меркел, осъдиха инициативата като опасна популистка. "Ако свирите такава мелодия, позволявате на крайнодесните екстремисти да танцуват", заяви депутатът от ГСДП Михаел Хартман пред в. "Тагесшпигел". Заместник-председателката на ГСДП Айдън Озогюз пък предупреди ХСС "да не създава обществени настроения срещу бедните с погрешни обобщения".
Икономическото възстановяване ще направи Великобритания по-привлекателна от други европейски държави за румънските и българските имигранти след падането на трудовите ограничения за тях на Нова година. Това твърди доклад, финансиран от британското министерство на вътрешните работи, цитиран от вестник "Дейли телеграф".
Проучването предупреждава, че съчетанието от подобряващи се икономически перспективи и големите румънски и български общности, които вече живеят в страната, може да доведе до по-голям от очаквания приток на нови имигранти от Румъния и България.
Авторите изразяват опасения и за възможно повишаване на напрежението на някои места, където новите имигранти ще се конкурират за работа с граждани на други източноевропейски държави, които вече са се установили във Великобритания. Според доклада освен това Великобритания може да понесе финансови загуби, ако притокът на по-ниско платените български и румънски имигранти доведе до понижаване на трудовите възнаграждения, което на свой ред би намалило данъчните приходи.