Строежът на новата мега фабрика на компанията „Тесла“ край Берлин доведе до изсичането на около 500 000 дървета, сочи анализ на сателитни снимки, публикуван от британския „Гардиън“.

Сградата на германската фабрика вече предизвика сериозни протести на природозащитници, както и подпали дебат дали това наистина е в полза на развитието на зелената икономика.

Собственикът на компанията Илон Мъск вече критикува местната полиция, че е позволила доближаването на протестиращи с леви убеждения близо до строежа.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Сателитните снимки, разпространени от „Гардиън“, показват 329 хектара горски масив, който вече липсва. Дърветата са били изсечени между март 2020 и май 2023 г.

Снимка: Getty Images / Reuters

От май месец насам активисти протестираха многократно срещу разширяването на фабриката на „Тесла“. Има и постоянно живеещи протестиращи близо до комплекса, които заплашват, че ще го щурмуват. Една от групите подпали пилон за електричество и спря работата на фабриката за няколко дни през март месец.

Снимка: Getty Images / Reuters

В коментар за медиите Каролина Дрзево от организацията „Да спрем кранчето на Тесла“, заяви, че производството на електрически автомобили е причинило унищожаването на природата на локално ниво. В същото време „Тесла“ влияе и на глобалното замърсяване заради добива на ценни метали, които се използват в батериите. „Това е един от най-сухите региони на Германия. Подобно разширение на фабриката означава унищожаването на още гори и замърсяване на водите“, казва тя.

От компанията все още нямат официален коментар по тези обвинения.

Снимка: Getty Images / Reuters

„Строежът на фабриката в Германия доведе до сериозно изсичане на дървета. Разбира се, това е на фона на производството на електрически автомобили, които не замърсяват природата и въздуха ни“, коментира Антоан Халф, главен анализатор за „Кайрос“ – фирма, която прави анализи на околната среда.

Загубата на това количество дървета се равнява на около 13 000 въглероден диоксид в атмосферата – това са вредните газове на 2800 стандартни автомобила за цяла година.

Снимка: Getty Images / Reuters

Планът за разширяването на централата беше одобрен през юли месец от германското министерство на околната среда. Преди това обаче има данни за множество инциденти със замърсяване на мястото на фабриката, включително разливи на дизелово гориво, боя и алуминий.

Първоначално „Тесла“ не коментираха дали те са истина, но по-късно заявиха, че наистина е имало няколко инцидента по време на строежа. Според тях при нито една от случките не е имало сериозни последици за околната среда.