Председателят на Европейския съвет Доналд Туск оспори миграционната политика на Германия, като призова страните от Европейския съюз да се придържат към правилата за предоставяне на убежище и омаловажи подкрепяния от Берлин план за разпределяне на бежанците, предаде ДПА.

В интервю за няколко вестника, сред които британския "Гардиън", германския "Зюддойче цайтунг" и френския "Фигаро", Туск призна, че прилагането на правилата на ЕС е трудно, но и предупреди, че е опасно някои европейски лидери да твърдят, че "тази вълна от мигранти е твърде голяма, за да бъде спряна", което беше изтълкувано като критика към Берлин.

Германия в един момент каза, че повече няма да връща сирийци, въпреки че според правилата на ЕС кандидатите за убежище трябва да бъдат регистрирани в първата държава членка, в която пристигнат. Най-голямата икономическа сила в Европа е главната прицелна точка за мигрантите, които в стремежа си да стигнат до нея създават хаос по границите.

"Тази вълна от мигранти е твърде голяма, за да не бъде спряна", каза Туск.

"Никой днес не е готов да приеме такива бройки, включително Германия", заяви той.

Берлин иска бремето, свързано с разглеждането на молбите за убежище, да се споделя между държавите членки и настоява ЕС да установи постоянна схема за преразпределение, която да позволи мигрантите, които отговарят на изискванията за получаване на международна закрила, да бъдат разпределяни между страните от общността.

Туск обаче омаловажи изгледите за приемане на тази мярка.

"В Европа няма мнозинство в подкрепа на преселването или на следващия етап на преместването (на бежанците)", каза той и добави, че "още много страни" са срещу тази идея освен традиционните й противници от Източна и Централна Европа.

Вместо това Туск отново призова за засилване на контрола по външните граници на ЕС и предложи да не се позволява на мигрантите свободно да се придвижват за срок от 18 месеца, за да могат да бъдат проверени от гледна точка на сигурността и други съображения.

"Този контрол по нашите външни граници и процедурите в страните от предната линия, а и в някои други страни, е нещо, което ще намали готовността за отправяне към Европа", каза той.

"Днес достъпът до Европа, просто казано, е много лесен", заяви Туск.

Той също така отхвърли предположенията, че основната част от мигрантския поток към Европа се състои от сирийци, като определи техния дял на "едва...28-30 процента".

По оценки на Върховния комисариат за бежанците на ООН обаче сирийците съставляват над 50 процента от мигрантите, пристигнали по море тази година.

Огромното мнозинство от сирийците отговарят на критериите за убежище в ЕС като бежанци от гражданска война.