Европейската комисия засилва контрола над България и изготвя неофициален доклад за напредъка на страната в областта на правосъдието и вътрешните работи, който ще бъде представен на Европейския съвет в началото на следващата година, без да бъде разпространяван. В него ще залегне и изборът на главен прокурор.

Въпреки, че България трябваше да бъде оценена в края на следващата година, не е изключено това да стане с мониторингов доклад и на по-ранна дата, се разбра от източник от Комисията.

Вътрешен доклад ще бъде изготвен още в началото на следващата година, но ще бъде предназначен само за Европейския съвет, както предвижда механизмът за контрол и сътрудничество по отношение на България и Румъния.

„Становището на комисията е ясно и категорично - изключително важно за кандидатите за ключови постове е да покриват най-високите стандарти за честност и професионализъм,” заяви говорителят на Европейската комисия Марк Грей.

„Тук става дума за поста главен прокурор, който се избира за 7 години. Затова е абсолютно важно да се избере кандидатът с най-добрите качества и Висшият съдебен съвет трябва да подходи най-отговорно към този въпрос. Тук трябва да признаем, че изборът трябва да бъде таен, това е очевидно.”

Комисията ще следи внимателно процеса, добави представителят на изпълнителния орган на ЕС.

Очаква се монтиторингов доклад и за Румъния.