С наближаването на европейските избори през юни основни политически фигури се насочват към платформата за видеа TikTok, където повечето от крайнодесните партии отдавна са спечелили аудитория. Това се случва въпреки предупрежденията за сигурност, че данните на потребителите от приложението могат да попаднат в ръцете на китайското правителство, предаде Ройтерс.

Защо все повече държави забраняват TikTok?

Платформата е упреквана най-вече от САЩ, които са на крачка от окончателна забрана на приложението в страната. Те обаче не са единствените с притеснения за сигурността на данните в китайската социална мрежа TikTok.

Германските агенции за сигурност например също предупредиха да не се използва приложението в страната заради същите причини.

Пакистанските власти пък временно забраниха TikTok най-малко четири пъти от октомври 2020 г. заради опасения, че приложението популяризира неморално съдържание.

През март месец Европейският парламент, Европейската комисия и Съветът на ЕС, трите висши органа на ЕС, също наложиха забрани за TikTok на устройствата на служителите си.

TikTok отрича всички обвинения до момента. От компанията твърдят, че предупрежденията за сигурност са неоснователни и че не събира повече информация от други приложения.

Политизацията на TikTok

Спекулациите за сигурността на платформата обаче изглежда не спират европейските политици да се възползват от нея за предизборните си кампании.

Франция

Френският президент Еманюел Макрон се присъедини към социалната мрежа през 2020 г. и вече има над 4 милиона последователи.

Макар все още да използва платформата, през 2022 г. отправи обвинения към мрежата за лошо влияние върху подрастващите и дори за разпространение на „скрита руска пропаганда“.

Ирландия

 

Когато през март Саймън Харис стана бъдещ министър-председател на Ирландия, той се обърна към любимата си платформа за изява, TikTok. Така получи и прякора си за първият „ТикТок премиер“.

@simon_harristd Thank you to all in Galway today! #fyp #foryourpage #galway #saturday #foryou #finegael original sound - Simon Harris

Харис е сред европейските политици, които използват платформата на китайската социална медия,  въпреки опасенията за сигурността. Той добре разбира, че нуждата да се достигне до по-младите избиратели надделява над тях.  

Германия

В Германия политиците тепърва откриват силата на TikTok. През март здравният министър Карл Лаутербах стана първият министър в страната, който си създаде профил в социалната мрежа.

„Революцията в TikTok започва днес. Не можем да оставим социалните медии на „Алтернатива за Германия (АзГ)“, каза тогава той за крайнодясната партия, която рязко нарасна и стана втората по популярност в Германия.

@karl.lauterbach24 Mein erstes TikTok Video und dann schon Profi. Schaut rein: keine Fakes mehr! #hartaberfair #politik @Louis Klamroth @saschalobo Originalton - Karl Lauterbach

Месец по-рано, през февруари, канцлерът Олаф Шолц също предложи на своето правителство да открие акаунт в TikTok.

Достигането до младите избиратели за тях е особено належащо, тъй като 16-годишните в Германия могат да гласуват на европейските избори през юни.

Сред германските партии АзГ доминира в TikTok. Партията има 411 000 последователи, а нейният главен кандидат Максимилиан Кра - 41 000.

„Така че всички останали демократични партии в момента са малко паникьосани, за да не оставят тази важна платформа и младата демографска група, младите избиратели, на тази радикална партия“, казва политически консултант пред Ройтерс.

Великобритания

 

В Обединеното кралство най-високопоставеният министър със значително присъствие в TikTok е министърът на отбраната Грант Шапс.

@grantshapps This morning the government announced a TikTok ban on government devices. That's sensible. I've never used TikTok on government devices and can hereby confirm I will NOT be leaving TikTok anytime soon! #politics #news #foryoupage #FYP #trend #wolfofwallstreet #imnotleaving #tiktok original sound - Grant Shapps

Когато беше обявена забраната на TikTok за правителствени устройства, Шапс отговори в платформата с клип от филма „Вълкът от Уолстрийт“ от 2013 г., където героят на Леонардо ди Каприо заявява „Няма да си тръгна, по дяволите“.

Той добави, че никога не е използвал TikTok на правителствени устройства и че забраната е разумна.

От последователи в гласоподаватели

Доклад на Института за изследване на журналистиката на Ройтерс от миналата година установи, че все по-малко хора се доверяват на традиционните медии и все повече се обръщат към TikTok за новини.

Според данните TikTok е най-бързо разрастващата се социална мрежа, използвана за новини от 20% от хората на възраст между 18 и 24 години.