Днес се очаква да излети и втория полет на правителствения самолет от София до Бейрут, за да евакуира останалите ни сънародници от Ливан. Вчера беше извършен първия полет до ливанската столица, който прибра у дома 89 български граждани. Повечето западни държави също обмислят планове за евакуация от страната след повишаването на напрежението в Близкия изток.

Европейските правителства призовават своите граждани в Ливан да напуснат незабавно територията ѝ поради военните действия между „Хизбула“ и Израел.

Португалия, Испания, Франция и Обединеното кралство предупредиха своите граждани да се върнат у дома, докато все още има търговски полети.

Британското правителство вече нае чартърен полет, с който да евакуира гражданите си от Ливан. Очаква се той да излети за там утре и да се върне директно обратно в Лондон. 

Преди няколко дни министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър каза на британските граждани да не чакат изпълнението на плана за действие при извънредни ситуации, а да се евакуират незабавно.

„Времето за напускане е сега. Все още има търговски полети. Много е важно те да чуят моето послание, което е да напуснат и да напуснат незабавно“, заяви той.

 

Германия съобщи, че вече е евакуирала от посолството си в Ливан персонала на дипломатическите си мисии в Бейрут, заедно със семействата на служители и германски граждани, които са уязвими от медицинска гледна точка.

Около 1800 регистрирани германски граждани се намират в Ливан.

Германците в региона могат да напуснат страната с търговски полети през все още отворените летища. Това заяви на 30 септември говорител на германското външно министерство.

Франция призова гражданите си да не пътуват до Ливан и има планове за евакуация от няколко месеца, но все още не е издала заповед за евакуация.

Настоящите планове за действие при извънредни ситуации са насочени към Кипър и летището в Бейрут, като се обсъжда и евакуация през Турция.

Франция разполага с военен кораб в региона, а френски хеликоптероносач ще пристигне в Източното Средиземноморие през следващите дни и ще заеме позиция в случай, че бъде взето решение за евакуация на чуждестранни граждани от Ливан. Това заяви говорител на френската армия днес.

Италия е намалила ненужния дипломатически персонал и е увеличила охраната в посолството си в Бейрут, съобщи източник на Ройтерс.

Министърът на външните работи Антонио Таяни неколкократно призова своите граждани да напуснат страната и поиска гаранции от Израел за безопасността на италианските войници, участващи в мироопазващи операции в района.

Министър-председателят на Португалия Луиш Монтенегро препоръча на гражданите си да не пътуват до Ливан.

На 27 септември страната помогна за евакуацията на 20 португалски граждани, живеещи там.

Какво правят авиокомпаниите?

Опасенията за по-широк конфликт в Близкия изток накараха някои от международните авиокомпании да преустановят полетите си до региона или да избягват засегнатото въздушно пространство.

Българският авиопревозвач BULGARIA AIR отмени полетите от и до Израел до 15 октомври.

Lufthansa Airlines пък взе решение да преустанови полетите до Бейрут до 26 октомври по „оперативни причини“.

Air France обяви, че полетите ѝ до ливанската столица ще бъдат отменени до 1 октомври, след като първоначално спря услугите по маршрута на 18 септември.

Проследете всичко около последната ескалация на конфликта в Близкия изток в ефира на bTV и в нашия онлайн репортаж.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK