Най-малко 20 души са загинали при втората вълна от експлозии на безжични комуникационни устройства в Ливан, съобщи министерството на здравеопазването, предаде Би Би Си. Ранени са над 450 души.

Това се случва при вчерашната втора вълна от експлозии - ден след серията смъртоносни взривове на пейджъри на членове на "Хизбула“.

Броят на загиналите при експлозиите на пейджъри нарасна на 12 души, включително две деца. Ранените са близо 3000.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Уоки-токита, използвани от членове на въоръжената групировка, се взривиха в южните предградия на столицата Бейрут, долината Бекаа и Южен Ливан - райони, смятани за нейни крепости.

Ройтерс разполага с модел на ръчно радио, за което се твърди, че е използвано при експлозиите на устройства на „Хизбула“:

Някои от взривовете са станали по време на погребения на някои от 12-те души, които според министерството са били убити при експлозията на пейджъри във вторник.

Видеозапис, публикуван в сряда, показва момента, в който избухва експлозия в сграда в ливанския град Кенарит, на около 51 км югозападно от столицата Бейрут, а в южната част на страната се взривяват ръчни радиостанции.

"Хизбула" обвини Израел за това нападение. Израел от своя страна не е направил коментар.

Източници от сферата на сигурността твърдят, че отговорна за взривовете е израелската шпионска агенция „Мосад“. 

Нападенията бяха извършени в момент, когато министърът на отбраната на Израел обяви "нова фаза във войната“ и когато една дивизия на израелската армия беше прехвърлена на север.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди за "сериозния риск от драматична ескалация“ и призова всички страни да "проявят максимална сдържаност“.

Един от служителите на „Хизбула“ заяви, че случилото се е най-големият пробив в сигурността в историята на групировката.