Нова компания, чиито собственици са няколко милиардери, има амбициозната задача да добива полезни изкопаеми в космоса. Става въпрос за „Планетъри рисoрсиз” (Planetary Resources), основана от американските предприемачи Питър Диамандис и Ерик Андерсън. Първият има славата на щедър спонсор на различни космически изследвания, а вторият е "пионер" на космическия туризъм, за кратко и сътрудник на НАСА по проект за полет на човек до Марс.
В интервю за авторитетното списание "Форбс Диамандис заявява, че групата сериозно се е заела с идеята за добив на полезни изкопаеми от астероиди. "Опитваме се да поставим началото на нова "златна треска" - в космоса", посочва бизнесменът.
Според изданието сред създателите на „Планетъри рисoрсиз” са и съоснователят на Гугъл Лари Пейдж и изпълнителният й директор Ерик Шмид, световноизвестният режисьор Джеймс Камерън, бившият ръководител на едно от подразделенията на Майкрософт Чарлз Симони, който два пъти е бил космически турист.
Компанията им ще работи по две направления - изследване на космоса и добиване на полезни изкопаеми. Според американски анализатори този проект създава изцяло нов отрасъл в икономиката и променя понятието "природни ресури". Новото начинание може да обогати световния БВП с трилиони долари, прогнозират още експерти.
Евентуалната печалба, която може да донесе разработването наресурсите на Луната или други небесни тела, е огромна. Относително близо до Земята преминават орбитите на над 7000 т. нар. околоземни астероиди, на някои от които има големи залежи от благородни и редки метали.
В началото на месеца НАСА публикува изследване в тази сфера. Според учените има възможност да се построи апарат, който да "достави" до земната орбита астероид с тегло до 500 тона. Стойността на подобен проект се оценява на 2,6 млрд. долара, като според авторите на изследването от пускането на апарата до връщането му с "товара" могат да минат 12-15 години.